Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

”Gökova, Sadun Boro’yu Kucaklıyor” Yontusu Kisebükü Koyu’nda…

4273”Gökova, Sadun Boro’yu Kucaklıyor” Yontusu Kisebükü Koyu’nda…

“Kısmet” adlı yelkenli teknesiyle dünyayı dolaşan Türk denizci Sadun Boro’nun anısına yapılan “Gökova Sadun Boro’yu Kucaklıyor” yontusu Kisebükü’nde açıldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, Bodrum Belediyesi destekleriyle yapılan heykel, Heykeltıraş Ufuk Boy tarafından 6 aylık bir çalışma sonucunda meydana getirildi.

Demir gereç ile hazırlanan ve deniz koşullarına dayanabilecek bir duruma getirilen ve 6 metre yüksekliğinde ve 6.5 metre eninde ölçülere sahip olan bu çalışma ilgili olarak; Boy, somut bir çalışma olduğu için herkesin farklı şeyler algılayabileceğini belirterek, Sadun Boro‘nun öyküsünü anlatmaya çalıştığını, doğaya gösterdiği saygı, sevgi ve bunun sonucunda doğanın O’nu kucaklamasını anlatmaya çalıştığını ifade etti.

Heykelin açılışına Bodrum Kaymakamı Bekir Yılmaz, Denizciler Derneği Başkanı Mustafa Demiröz, Bodrum Deniz Limanı Şube Müdürü Raşit Özkan, Bodrum Belediyesi Destek Hizmetleri Müdürü Serdar Kaya, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Gülizar Akbay, Sadun Boro’nun kızı Deniz Boro ile Sadun Boro’yu anmaya tekneleriyle gelen başta Can Pulak ve Ali Şen olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı.

Muğla Belediyesi Klasik Müzik Orkestrası Quartet’ı da, denizcilere tekneden minik bir müzik ziyafeti verdi.

Etkinlikler, Sadun Boro tarafından Okluk Koyuna yaptırılan Deniz Kızı heykelinin denizciler tarafından selamlanması ile sona erdi.

(Kaynaklar: denizhaber.com.tr, bodrumyerelhaber.com, focagazete.com)

 

-->