Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Sokak Sanatçısı Banksy’nin “Louise Michel” Adlı Teknesi Akdeniz’de Deniz Göçmenlerinin Yaşamlarının Kurtarılmasında Önemli Görevler Üstleniyor

9009Sokak Sanatçısı Banksy’nin “Louise Michel” Adlı Teknesi Akdeniz’de Deniz Göçmenlerinin Yaşamlarının Kurtarılmasında Önemli Görevler Üstleniyor

Sokak sanatçısı Banksy’nin, deniz göçmenlerinin Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya doğru Akdeniz üzerinden gerçekleştirdikleri geçişte, tehlike ile karşılaşan göçmenleri kurtarmak için satın aldığı “Louise Michel” adlı tekne, Akdeniz’de boy gösteriyor.

Banksy’nin yapıtlarının satışından elde edilen gelirle satın aldığı, daha önce Fransız donanmasında görev almış olan 30 metre uzunluğundaki tekne 28 knot hız yapabiliyor. Arama ve kurtarma gereksinimlerine uygun olarak donatılan tekneye Fransız feminist ve anarşisti Louise Michel adı verildi.

İlk defa 10 Ağustos tarihinde 10 kişilik mürettebat ile denize açılan tekne, bugüne kadar 89 göçmenin yaşamının kurtulmasına katkı sağladı. Şu anda Akdeniz’de bulunan Louise Michel‘in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada kurtardıkları Libya‘lı göçmenleri karaya çıkaracakları güvenli bir liman aradıklarını ya da bu göçmenleri, Akdeniz’e kıyısı bulunan bir Avrupa ülkesinin sahil güvenlik gemisine aktaracakları belirtiyor.

Pembe renkli teknede özellikle dikkati çeken bir diğer ayrıntı ise; Banksy’nin güvertesine çizdiği kalp biçimindeki can simidine uzanan kız resmi.. Resim, Banksy’nin daha önce yapmış olduğu ünlü “Balonlu Kız” adlı muraline gönderme yapıyor.

Banksy

Geminin kaptanı Pia Klemp, daha önce Sea Watch deniz arama ve kurtarma örgütüne ait gemilerde kaptanlık yapıyordu. Louis Michel‘in, Orta Akdeniz’de arama ve kurtarma görevi yürüten Sea Watch kuruluşunun gemilerinden Sea Watch 4‘ün 105 kişiyi kurtarma operasyonuna da destek olduğu belirtiliyor.

Louise Michel’in Akdeniz’de gerçekleştirdiği etkinlikler internet sitesinden ve twitter hesabından izlenebiliyor.

 

(Kaynak: dw.com, edition.cnn.com)

 

-->