Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Gelibolu’da Bulunan “Şehit Denizaltıcılar Anıtı” Bakımsız Durumda

6090Gelibolu’da Bulunan “Şehit Denizaltıcılar Anıtı” Bakımsız Durumda

Gelibolu Hamzaköy’de bulunan Şehit Denizaltıcılar Anıtı’nın mermer kaplaması dökülmüş durumda ve tanıtım bilgilerinde yanlışlıklar bulunuyor.

Şehit Denizaltıcılar Anıtını ziyaret eden Emekli Denizaltı Subayı Bora Serdar Albay anıtın şu andaki durumuna ilişkin olarak gözlemlerini sosyal medya hesabından şu sözcüklerle aktarıyor:

“Bugün Gelibolu Şehit Denizaltıcılar Anıtı’na yaptığım ziyaret esnasında, mermer yapının bazı bölümlerinin kırıldığını, 14 Temmuz Atılay faciasının ilgili tabelada 17 Temmuz olarak ifade edildiğini gördüm. Gerekli onarım ve tarih düzeltmesinin yapılması dileğiyle.”

2006 yılında ziyarete açılan Gelibolu Şehit Denizaltıcılar Anıtı, Türk denizcilik tarihinin çeşitli dönemlerinde meydana gelen Refah, Atılay, ve Dumlupınar denizaltı facialarında şehit olan 247 denizci adına yapılmış bir anıt olmakla birlikte dünyada bu güne kadar ölen denizciler adına yapılmış en büyük ve en görkemli anıt olma özelliğini taşıyor.

Anıtın eksiklerinin giderilmesi şehit denizcilerimizin aziz ruhlarına şükran borcu olduğu kadar denizcilik kültürümüz açısından da önem taşımaktadır.

(kaynaklar: canakkaledemokrat.com, tsiv.org.tr, twitter.com/BoraSerdar1 görsel: tsiv.org.tr)

 

-->