Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Rüsumat No:4 Gemisi” Anıtı Çalışmaları Başladı

5942“Rüsumat No:4 Gemisi” Anıtı Çalışmaları Başladı

Türk Kurtuluş Savaşı’nda Anadolu’daki güçlere silah taşıyan “Rüsumat No:4 Gemisi”nin anıtını aslına uygun biçimde yapılması için girişimler başlatıldı.

Yunan ve Birleşik Krallık savaş gemileri, Mondros Mütarekesi’nin sonucu olarak Karadeniz’de devriye geziyor ve Kurtuluş Savaşı için cepheye mühimmat taşıyan gemileri yakalamaya çalışıyordu. Böyle bir ortamda Yunan gemisine yakalanmaması için 1921 yılında Ordu sahilinde batırılan, ardından tehlikenin geçmesiyle halkın da katılımıyla deniz yüzeyine çıkartılarak yeniden yüzdürülen Rüsumat No: 4 Gemisi Türk Kurtuluş Savaşı ve Türk denizcilik tarihinin unutulmaz kahramanlık destanlarından biri olarak anılarda yerini aldı.

Rüsumat No:4 Gemisi anıtının gerçekleştirilmesi için çalışmaları yürüten heyet, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i makamında ziyaret etti. Gerçekleştirilen ziyarete İstanbul Vali Yardımcısı Mehmet Kalyoncu, Kültür Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak, Ordu Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürü Münevver Şener Altınok, Gazeteci Zeki Özel ve Eğitimci Hikmet Pala katıldı.

Yapılan görüşmede, Rüsumat Gemisi ile ilgili olarak Güler, “ (…) Rüsumat konusunu da çok yakından takip ediyorum. Geleceğin Ordu’sunu kurarken bunlar şart. Bununla ilgili ayrı bir ekibimiz var. Bunlar görüşülerek planının yapılması gerekli. Bu gemiyle ilgili İngiltere kraliyetinin kaynaklarına da başvurma şansımız olabilir” dedi.

Komisyon üyelerinden Ordu Valiliği Bilgi İşlem Şube Müdürü Münevver Şener Altınok ise, “Proje ile ilgili çalışmalar yapıldı. Geminin aslına uygun inşasının yeterli olmayacağının kanaatine varıldı. 6-7 aydır bu proje üzerinde çalışıyoruz. Dış İşleri Bakanlığı aracılığıyla Londra Büyükelçiliğiyle yapılan yazışmalar neticesinde bu konu hakkında bizzat görüşmeye başladık. Ordu sahilinde uygun bir yere bu geminin müze şeklinde sergilenmesini istiyoruz. Bu geminin yapılmasının maliyeti çok yüksek. Siz uygun görürseniz bu geminin nerede konuşlandırılacağının belirlenmesini arzu ediyorum” şeklinde konuştu.

(Kaynak: denizhaber.net, orduolay.com, turkdeniz.com, orduvizyon52.com, Görsel: dzkk.tsk.tr)

-->