Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

P. Signac’ın “Clichy Rıhtımı” Adlı Yapıtı Gerçek Sahibine Geri Dönüyor

5732P. Signac’ın “Clichy Rıhtımı” Adlı Yapıtı Gerçek Sahibine Geri Dönüyor

Sanat eseri toplayıcısı Cornelius Gurlitt’in mülkiyetinde olan Signac’ın Clinchy Rıhtım‘ı adlı yapıtının 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından yağmalanan sanat yapıtları  arasında olduğu ve gerçek sahiplerine geri verileceği belirtiliyor.

Alman Kayıp Yapıtlar Vakfı’ndan araştırmacılar, Bern Güzel Sanatlar Müzesi’ne miras bırakılan yapıtın Gaston Prosper Lévy’e ait olduğunu belirledi. Emlak komisyonculuğu yapan musevi kökenli Levy,  Fransız modern resim sanatından yapıtlar toplayarak bir koleksiyon oluşturmuştu. Aynı zamanda Signac’ın büyük bir hayranı olan Levy, Naziler yönetime gelmeden önce sanatçının yapıtlarından oluşan bir katalog derlemişti. Levy eşi ile birlikte 1940 yılında Fransa’dan Tunus’a kaçmasının ardından bu koleksiyon Almanlar tarafından yağmalanmıştı.

Clinchy Rıhtım‘ı bu işgal sırasında Hitler’in kurmayı planlanıdığı Führer Müzesi için yapıt toplamakla görevli olan; aynı zamanda Cornelius Gurlitt’in babası Hildebrand Gurlitt tarafından satın alınmıştı. Signac’ın bu çalışması Gurlitt’in toplamış olduğu 1500 yapıt arasında Nazilerin yağması sonucu elde edilmiş yedinci resim durumunda. Musevi sahiplerinden el konularak elde edilen diğer dört resim ise; Gurlitt’in kızkardeşinin koleksiyonunda bulunduğu belirlendi.

Bu konu ile ilgili olarak Almanya Kültür Bakanı Monika Grütters, “Yaşanan bu süreç, bizlere Nazilerin yarattığı sanat hırsızlığı olaylarının peşini bırakmamaz gerektiğini ve bunun Almanya’nın omuzlarındaki bir sorumluluk olduğunu anımsatmaktadır” dedi.

(Kaynak: theartnewspaper.com)

 

 

 

 

 

-->