Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Monako Oşinograf Müzesi, Ekonomik Nedenler ve Toplum Sağlığı Endişelerinin Sonucu Olarak Kasım Ayı İçinde Kapılarını Ziyarete Kapatıyor

9427Monako Oşinograf Müzesi, Ekonomik Nedenler ve Toplum Sağlığı Endişelerinin Sonucu Olarak Kasım Ayı İçinde Kapılarını  Ziyarete Kapatıyor

Monako’nun en tanınmış kuruluşlarından biri olan Monako Oşinogarfi Müzesi, giderlerde kesintiye gitmek ve süregelen salgın nedeniyle bünyesinde yenilemelere gitmek amacıyla kapılarını Kasım ayı süresince kapatıyor.

Alınan bu bir aylık kapanma kararı Müzenin 110 yıllık tarihinde ilk defa gerçekleşiyor.

Monako‘nun ikonik yapılarından biri olan Oşinografi Müzesi, ekonomik durum ve halk sağlığı konusundaki endişeler nedeniyle kapılarını, 03 Kasım tarihinden 01 Aralık’a dek ziyaretçilere kapattı. Kasım ayında müze kapılarından en az sayıda ziyaretçi giriş yaptı ve küresel salgın ile birlikte ziyaretçi sayısı %30’da % 50’ye kadar geriledi.

Konu ile ilgili olarak konuşan Müze yöneticisi  Robert Calcagno, bu denli az sayıdaki ziyaretçi için müzeyi açık tutmanın ekonomik anlamda hiç bir getirisinin olmadığını belirterek, bu durumun salgın sürdüğü bir ortamda potansiyel olarak sakıncaları olduğunu da söyledi. CalcagnoEğer müzeyi açık tutarsak; günde 10’dan daha az ziyaretçi ağırlayacağız. Burada önceliğimiz güvenlik sorunu. İki ziyaretçinin müzede kendi başlarına dolaşmalarına, onlara bir şey olabileceği olasılığı nedeniyle izin veremeyiz.” dedi.

Sözlerini sürdüren Calcagno, Müze’yi yönetmek için 20 kişinin görevi başında olması gerektiğini, içinde bulunulan ortamda bunun müze açısından gelir-gider dengesizliği yaratacağını söyledi.

Bununla birlikte müzede yürütülecek olan çalışmalar tamamen durma noktasına gelmeyecek. Verilen bu ara süresince müzede eskimeye yüz tutmuş ziyaret noktaları elden geçirilecek ve müzedeki ziyaretçilerin varlığı nedeniyle binada yapılma olanağı bulunmayan onarımlar gerçekleştirilecek. Öte yandan önceden yer ayırtılmak koşuluyla grupların ağırlanması, gerçekleştirilecek bazı sergiler ve eğitimler için planlamalar sürdürülüyor.

(Kaynak: monacolife.net)

-->