Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

800 Mülteci İle Batan Balıkçı Teknesinin Sembolik Dönüşümü: “Barca Nostra”, 58. Venedik Bienali’nde

5826800 Mülteci İle Batan Balıkçı Teknesinin Sembolik Dönüşümü: “Barca Nostra”, 58. Venedik Bienali’nde

Christoph Büchel, 18 Nisan 2015 yılında Libya açıklarında batarak içindeki 800 mülteciye mezar olan balıkçı teknesinden arda kalan  tekne gövdesini, Barca Nostra adı ile 58. Venedik Bienali’de sergiliyor.

Tekne, ortaçağın dinsel – kültürel içerik taşıyan savaşları için üretilen Venedik gemilerinin yapıldığı tarihi tersane yerleşkesinde, Ralph Rugoff’un küratörlüğünü gerçekleştirdiği uluslararası serginin bir parçası olarak yer alıyor.

15 kişilik mürettebat taşıma kapasitesine sahip olan tekne,  bunu fazlasıyla aşmış bir durumda; Sicilya Boğazında bir Portekiz şilebi ile çarpışarak, 2015 yılında uluslararası sularda batmıştı. 2016 yılında İtalyan donanması tarafından denizin dibinden çıkarılan teknenin kullanım biçimi ve gelecekte konumlandırılacağı yer ile ilgili olarak, bir dizi önerinin dile getirildiği sürecin ardından tekne, Büchel ile birlikte Barca Nostra projesinde yer alan Augusta ilçesine devredilmişti.

Barca Nostra 2

1.

Yayınlanan basın bildirisinde, projenin, gemi enkazının hukuki olarak bir mahkeme delili olma durumundan bir sanat nesnesi olma durumuna doğru değişimini; bakanlık kararnamesinde yer alan “elden çıkarılması gereken özel duruma sahip tekne” olmaktan “kültürel varlık” tanımına doğru  değiştirerek, sembolik dönüşümünü kolaylaştırdığı vurgulanmakta; ortak hafızanın ve suç ortaklığının önemli sembolü olarak Venedik Bienali’nde halka açık sergide yer alarak sonuçlandırmıştır denilmektedir.

barca nostra 3

2.

barca nostra 4

3.

Tekne, sembolik anlamıyla; yalnızca 2015 yılında yaşanan bu deniz faciasına ya da sonrasında bu enkazı çıkarılmasında gayret gösterenlere değil, aynı zaman da böyle enkazları yaratan ortak politikaları temsil eden karşılıklı sorumluluklara da adanmış çağdaş mülteciliğin bir anıtı.

Barca Nostra, 11 Mayıs – 24 Kasım 2019 tarihleri arasında sergileniyor olacak.

(Kaynak: designboom.com, Görsel: archipanic.com)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-->