Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Deniz Canlılarından Elde Edilen Süs Nesneleriyle Bezenen Geleneksel Japon Giysilerine Odaklanan “Doğa İle Kuşanmak: Japonya Tekstili” Sergisi Minneapolis Sanat Merkezi’nde Açıldı.

15793Deniz Canlılarından Elde Edilen Süs Nesneleriyle Bezenen Geleneksel Japon Giysilerine Odaklanan “Doğa İle Kuşanmak: Japonya Tekstili” Sergisi Minneapolis Sanat Merkezi’nde Açıldı.

Minneapolis Sanat Merkezi’nde açılan “Doğa İle Kuşanmak: Japonya Tekstili” başlıklı sergi, doğanın sunduğu tüm doğal malzeme olanaklarından yararlanılarak, elde edilen tekstillere odaklanıyor.

1750 ve 1930 yılları arasında üretilen geleneksel giyim örneklerini içeren sergide, Okinawa’dan kraliyet giyim örneklerine, Kuzey Japonya’da bulunan Ainu ve Rusya Uzak Doğu’sundan törenlerde giyilen cübbelere ve tüm Japonya’dan halk sanatı örneklerine yer veriliyor.

Japon tekstil ürünleri üzerine gerçekleştirilen sergilerin büyük çoğunluğu, gösterişli dikkat çekici kimonoları, indigo boyalı kumaşları ya da geleneksel malzemelerle yapılan desenli baskıları izleyicilerin karşısına çıkarırken; Minneapolis Sanat Merkezi tarafından daha farklı bir anlayışla düzenlenen sergi ise, yalnızca organik desenlerle bezeli ürünlerini sunmakla kalmıyor aynı zamanda doğadan elde edilmiş nesnelerle yapılmış 120 adet Japon tekstil ürününü sunuyor. 1750 ve 1930 yılları arasındaki halk sanatı (mingei) üzerine odaklanan, “Doğa ile kuşanmak: Japonya Tekstili” sergisi; pamuk, yün ve ipek gibi daha yaygın kullanımı olan kumaşlara ek olarak; balık derisi, muz lifi, geyik derisi, ısırgan otu ve kenevirden yapılan kıyafetlere yer veriyor.

.

theartnewspaper.com

“Japon giyimini konu alan sergiler her zaman ipekten yapılmış kimonolara ve seçkin sınıf tarafından giyilen giysilere yer verir” diyen küratör Andreas Mark, “Doğa İle Kuşanmak: Japonya Tekstili” sergisinin ise bu anlayıştan farklı olarak; halk geleneklerinin ve günlük yaşamda giyilen giysilerin güzelliğine ve yaratıcılığını yücelttiğini belirtiyor. Sergilenen tekstil ürünleri; tarihsel fotoğraflar, çizimler, ahşap baskılar ve malzemelerin üretimini ve kullanımını kayıt altına alan video kliplerle bir bağlama oturtuluyor. Müze, sergideki tekstillerin büyük bir çoğunluğunu 2019 yılında koleksiyoner ve sanat simsarı Thomas Murray’dan sağlamıştı ve bunlara ek olarak diğer parçalar ise sonradan küresel salgın yüzünden ertelenmek zorunda kalınan daha önceki serginin ardından enstitünün koleksiyonuna eklenmişti.

Sergideki ilginç ürünlerden biri de, Sahalin Adalarında yaşayan yerli Nivkh halkı tarafından yapılan 19. yy’a tarihlenen balık derisi kadın şenlik ceketi (hukht). Bu topluluk tarafından geçimlerini sağlamak amacıyla tutulan Sazan ve somon balıklarının derileri tek parça halinde çıkarılarak, kurutuluyor ve sonrasında su geçirmeyen, rüzgara karşı dayanım gösteren hafif bir gereç elde etmek amacıyla nemlendiriliyor. Bu işlemin ardından ise yapılan çeşitli nakış işleri ve işlemelerle bezeniyor.

Bir diğer değerli tekstil ürünü ise, 18. yüzyıla ait, karağaç kabuğundan yapılmış ve denizden elde edilen (balık kemiği, mersin balığı dersindeki zırhlı pul deniz canlılarının kabukları ve püsküller gibi gereçlerle yapılan) tılsımlı kolyelerle bezenen bir cübbe.

Minneapolis Sanat Merkezi’nde düzenlenen “Doğa ile kuşanmak: Japonya Tekstili” sergisi, 25 Haziran- 11 Eylül 2022 tarihleri arasında açık olacak.

(Kaynak: artnewspaper.com, new.artsmia.org)

-->