Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Okyanuslara Yönelik Sorunlara Dikkat Çekmek Amacıyla Düzenlenen “12. Monako Okyanus Haftası”nda, Okyanuslar Üzerine Söylem Üreten Sanatçılara/Yönetmenlere ve Tasarımcıların Yenilikçi Çalışmalarına Da Yer Veriliyor.

10563Okyanuslara Yönelik Sorunlara Dikkat Çekmek Amacıyla Düzenlenen “12. Monako Okyanus Haftası”nda, Okyanuslar Üzerine Söylem Üreten Sanatçılara/Yönetmenlere ve Tasarımcıların Yenilikçi Çalışmalarına Da Yer Veriliyor.

12. Monako Okyanus Haftası, 22 Mart – 28 Mart 2021 tarihleri arasında düzenleniyor.

Etkinlikte, okyanusların var olan durumu üzerine bilim insanlarının ve politika üreticilerin görüşleri, önerileri gündeme getirilerek, çözüm yolları masaya yatırılıyor.

Ayrıca, etkinlikte okyanuslar üzerine söylem üreten sanatçıların, yönetmenlerin ve tasarımcıların da çalışmalarına yer veriliyor.

Monako Hükümetinin desteği ile gerçekleştirilen etkinlik, “Monako Prensi II. Albert Vakfı”, “Monako Oşinografi Enstitüsü”, “Monako Bilim Merkezi” ve “Monako Yat Kulübü” tarafından düzenleniyor. Monako Prensliğinin deniz ekosisteminin korunmasına yönelik çalışmaları, 1911 yılında Oşinografi Enstitüsünün, Monaco Prensi I. Albert tarafından kurulması başlıyor ve ardından 2006 yılında Monako Prensi II. Albert tarafından Monako Vakfı’nın temellerinin atılması ile günümüze kadar kararlıkla sürdürülüyor.

Gezegenimizi ve özellikle okyanusları tehdit eden çevresel sorunlara yönelik farkındalığın arttırılmasını amaçlayan “Monako Okyanus Haftası”, yerel ve uluslararası uzmanları, bilimsel toplulukları, uzmanları, STK’ları ve kamu otoritelerini, Monako prensliğinde bir ara getiriyor. Gündeme alınan konular; özellikle yenilikçilik, araştırma ve mavi ekonominin geliştirilmesi başlıklarını içeriyor. Monako Oşinografi Müzesi konferans Salonunda düzenlenecek etkinlikler, İngilizce ve Fransızca dillerinde gerçekleşecek.

Etkinlikte, okyanuslara ilişkin olarak bilim insanlarının, yöneticilerin, politika üreticilerinin görüşleri dile getirilirken; aynı zamanda tasarımcıların yenilikçi yaklaşımları ve sanatçıların söylemleri de önemli içerikler ile yer alıyor.

-22 Mart/Pazartesi günü Monako Prensi II. Albert Vakfı tarafından düzenlenen Runa Ray‘in “Sürdürülebilir Moda Sanal Müzesi” başlıklı çalışması yer alıyor. Hindistan doğumlu Runa Ray, Moda çevrecisi ve dallararası (disiplinlerarası) bir tasarımcı olarak modayı, eylemci (akticvist) bir yaklaşımla kullanıyor. Tasarımcının üretimleri, sürdürülebilirlik ve moda ve iklim değişikliği ile olan ara kesit içinde biçimleniyor.

-23 Mart/Salı günü “Üç Boyutlu Yazıcılarla Üretilen Yapay Resifler: Biyoçeşitlilik İçin Yenilikçi Araştırma Araçları” sanal ortamda ve canlı olarak gerçekleştirilecek.

-“Okyanusların altındaki sesi keşfetmek”, etkinliği, suyun altındaki sessiz olduğunu düşündüğümüz dünyanın seslerini duymamıza olanak sağlıyor. Etkinlik, 23 Mart/Salı günü sanal ortamda ve canlı olarak gerçekleştirilecek. Öncesinde 8 ve 15 yaşları arasındaki öğrencilerin merak ettikleri soruları sorabilmeleri amacıyla Monako Okyanus Haftası internet sitesinde bulunan formu doldurarak göndermeleri gerekiyor.

-Monako Yat Kulübü tarafından 25 Mart Perşembe günü düzenlenen “La Belle Sınıfı Süperyatlar Çevresel Sempozyumu”, “Yeni Enerji Kaynakları ve Karbon Emisyonları : Yatçılık geleceğine bakıyor” ana teması altında düzenleniyor.

Oturumda şu konular ele alınıyor:

EODev’in CEO’su Jérémie Lagarrigue, “Hidrojen Gelişimine Genel Bakış: Yatçılık Hizmetlerine Bir Çözüm Olabilir mi?”

“Energy Observer”in kurucusu, başkan ve kaptan, Victorien Erussard, “Keşif Yolculuğu ve Yolculuğun Laboratuar Gemisi Üzerine Sunum” başlıklı konuşmada; hidrojen, güneş ve rüzgar enerjisinin kullanıldığı tekne ile 2019 yılında çıktığı yolculuğu anlatacak.

Mike Horn, kendisi ile gerçekleştirilen söyleşide, hidrojen teknolojisi ile donatılan “Panagea” adlı yelkenli tekne ile çıktığı yolculuğa ilişkin deneyimlerini paylaşacak.

“Süperyatların emisyonlarını azaltmak için etki ölçümü” başlıklı sunum SEA Index ve YETI tool tarafından gerçekleştirilecek.

Gazeteci ve belgesel yönetmeni Guillaume Pitron ile “Elektrikli Tahrik Sistemi, Yeşil Teknoloji ve Nadir Metaller” üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.

-“Sphyrna Odyssey Görev Yolculuğu 2019-2020 Basın Toplantısı” 26 Mart Cuma günü cevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.”Sea Proven”, “Marine & Océans Dergisi” ve Tulon Üniversitesi bünyesinde yer alan “Bilgisayar Bilimleri ve Sistemleri Laboratuarı” (Laboratoire d’informatique et systèmes- LIS) tarafından başlatılan “Sphyrna Odyssey Görev Yolculuğu”, 2020 yılında Monako’da sona ermişti.

Eylül 2019 yılında Monako Prensi II. Albert Vakfı’nın, Monako Keşif Topluluğu’nun ve ACCOBAMS’ın ana desteği ile başlatılan proje, Fransa’da ilk defa gerçekleştirilen otonom bir gemi ile okyanus geçişini sağlamak amacını güdüyordu. “Sea Proven” tarafından tasarlanan, bu zamana kadar üretilen en büyük, iki adet OLG (Otonom Laboratuar Gemisi) çok sayıda sensörlerle ve ayrıca 2000 metreye kadar derinlikteki deniz memelilerin seslerini kaydedebilecek son derece duyarlı hidrofonlar ile donatılmıştı.

Güneş, rüzgar ve hidrokardon enerjisi ile doldurulabilen bir elektrik motoru ile çalışan, bir tondan daha fazla donanım taşıma kapasitesi bulunan “Sphyrna 55” (17 metre) ve “Sphyrna 70” (21 metre), adlı bu otonom tekneler, çıktıkları bu görev yolculuğunda, karmaşık sualtı biyoakustik görevlerine uyalanabilirliklerini ve Batı Akdeniz sularında karşılaştıkları zorlu kış koşullarına karşı olan dayanıklıklarını kanıtlamış oldular.

Tulon Üniversitesi ve Fransa Üniversite Enstitüsü’nden akustik uzmanı ve Sphyrna Odyssey Görev Yolculuğu’nun bilimsel yöneticisi Profesör Hervé Glotin, Monako Okyanus Haftası’nda, bu yolculuğa ilişkin hazırlanan bilimsel belge üzerine görüşleri, proje takım arkadaşları ile birlikte sunacak.

-26 Mart Cuma günü film yapımcısı Cristiana Bontemps‘in 2014-2019 yılları arasında dört yıl süren gezilerini onu alan “Kutup Bölgesinde Karşılaşmalar” belgeseli, kutup bölgesini ve kutup ayılarını konu alıyor. Belgesel çevrimiçi olarak izlenebilecek.

(Kaynak: monacooceanweek.org)

-->