Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Peter Blake, “Snowdrop” Adlı Gemiye Yaptığı Kamuflaj İle Liverpool Bienali’nde Yer Alıyor

5458Peter Blake, “Snowdrop” Adlı Gemiye Yaptığı Kamuflaj İle Liverpool Bienali’nde Yer Alıyor

İngiliz sanatçı Peter Blake, bu yıl gerçekleştirilen Liverpool Bienali etkinlikleri çerçevesinde Mersey Irmağı üzerine seyir yapan Snowdrop adlı feribotu, “göz aldatıcı kamufaj”la  boyadı.

Aynı zamanda “sör” unvanına da sahip olan Peter Blake İngiliz Pop Sanatı’nın gelişim döneminde önde gelenlerinden biri olarak tanınıyor.  Bu etkinliğin gerçekleşmesinde; Liverpool Bienal Düzenleme Kurulu, 1914-1918 yılları arasında gerçekleşen Birinci Dünya Savaşı bağlamında iş üreten sanatçıları bir araya getiren bir sanat komisyonu  14-18 NOW, ayrıca Tate Liverpool  yer aldı.

Peter Blake’in bu yıl düzenlenen bienalde yer alan çalışması, daha önceki tarihlerde yer alan gemilerden farklı olarak Mersey ırmağında kendi güzergahı içinde hala yolculuk yapan feribot olan Snowdrop üzerinde yer alması… Snowdrop’un güvertesine konuk olan sanat severler burada Merseyside Denizcilik Müzesi ve Tate Liverpool’un kuratörlüğünü üstlendiği bir sunum aracılığıyla, göz aldatıcı kamuflajın tarihi ve Mersey Feribotlarının Birinci Dünya Savaşı sırasında aldıkları görevler hakkında bilgi sahibi olabiliyorlar.

 

dazzleferry-levels

1.

snowdrop

2.

Daha önceki yıllarda; Carlos Gruz-Diez, “The Edmund Gardner” adlı kılavuz gemiyi, Tobias Rehberger “HMS President” adlı savaş gemisini, Tauba Auerbach, “John J. Harvey” adlı yangın söndürme gemisini, Ciara Philips, “MV Fingal” i gözaldatıcı kamuflaj ile giydirerek çeşitli etkinliklerde yer almışlardı.

Carlos Diez

Carlos Gruz-Diez “The Edmund Gardner

Tobias - HMS President

Tobias Rehberger “HMS President

ciara

Ciara Philips “Every Woman

Flow-Separation-Tauba-Auerbach

Tauma Auerbach, “Flow Seperation

Göz aldatıcı kamulaj, Birinci Dünya Savaşı sırasında, gemilerin düşman donanması tarafından hedef getirilmesinin önlemesinde kullanılıyordu. Göz aldatıcı resim kuramı, ilk olarak 1914 yılında bilim insanı John Graham Kerr tarafından, sonradan Deniz Bakanı olacak olan Winston Churchill’in dikkatine sunuldu. Diğer kamuflaj kullanımlarından farklı olarak burada amaçlanan gizlemek değil, grafik çizgi öğeleri kullanarak görüntünün çarpıtılmasıdır.

dazzle 22.

Böylece özellikle o dönem içinde Alman denizaltılarının hedefi haline gelmiş olan ticaret ve savaş gemilerinin bu ülkenin denizaltıları tarafından hedef durumuna getirilmesine engel oluşturuyordu. Böyle bir kamuflaj, denizaltının hedefine aldığı geminin gittiği yönü ve açısını hesaplamasını zorlaştırmaktaydı.

(Kaynaklar: www.1418now.org.uk, biennial.com, Görsel: www.liverpoolecho.co.uk )

 

-->