Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

NOAA Deniz Atıkları Programı, ABD’deki Öğrenciler Arasında Okyanuslara Yönelik Farkındalık Yaratmak Amacıyla Resim Yarışması Düzenliyor

9522NOAA Deniz Atıkları Programı, ABD’deki Öğrenciler Arasında Okyanuslara Yönelik Farkındalık Yaratmak Amacıyla Resim Yarışması Düzenliyor

Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi – NOAA Deniz Atıkları Programı, Amerika Birleşik Devletlerindeki ilkokul-ortaokul öğrencileri arasında deniz atıkları ile ilgili olarak farkındalık oluşturmak amacıyla resim yarışması düzenliyor.

2011 yılından bu yana her yıl yinelenen yarışmanın amacı, küresel bir sorun olan deniz atıklarıyla genç kuşakları yüzleştirmenin, sorunun ele alınmasında kilit bir payı olduğu düşüncesine dayanıyor. Yarışmanın sonucunda ortaya çıkan ve kazanan yapıtlardan oluşturulan takvim, iyi davranmakla sorumlu olduğumuz okyanusların nedenli önemli olduğunu bizlere gün be gün anımsatan bir nesneye dönüşüyor.

Amerika Birleşik Devletleri‘nde 8. sınıf öğrencilerine açık olan yarışma, devlet tarafından tanımış olan özel, devlet ve ev okulları öğrencilerinin katılımına açık olarak düzenleniyor. Öğrenciler, hazırladıkları yapıtlarını kendileri ya da sınıfları ile birlikte gönderebilecekler; ancak yapıtların bizzat kendileri tarafından üretilmiş olması koşulu bulunuyor.

Seçici kurul katılımcı yapıtlar arasından takvime konulması için 13 tanesini seçecek. Bu elemede katılımcı öğrencilerin çalışmaları; gösterdikleri yaratıcılık, sunumlarındaki sanatsal boyut ve “Denizel atıkların okyanusları ve büyük gölleri nasıl kirlettiği”, “Denizel atıkların oluşmasından korunmak için siz ne yapıyorsunuz” başlıkları ile ne denli ilişkili olduğuna bağlı olarak değerlendirilecek.

(Kaynak: marinedebris.noaa.gov)

-->