Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Karamürsel Alp ve Karamürsel Kadırgası Çalıştayı”nda Denizcilik Kültürüne Yönelik Önemli Kararlar Alındı

5665“Karamürsel Alp ve Karamürsel Kadırgası Çalıştayı”nda Denizcilik Kültürüne Yönelik Önemli Kararlar Alındı

Karamürsel Kaymakamlığı, Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) ve Karamürsel Belediyesi’nin organize ettiği “Karamürsel Alp ve Karamürsel Kadırgası Çalıştayı” Karamürsel Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

Karamürsel’in Türk denizcilik tarihindeki yerinin değerlendirildiği etkinlikte; İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. İdris Bostan’ın oturum başkanlığını yaptığı çalıştayda  konuşmacı olarak: Özcan Gündoğdu (Karamürsel Denizcilik Fak.Dekanı) İsmail Yıldırım (Karamürsel Belediye Başkanı) Ahmet Narinoğlu (Karamürsel Kaymakamı) Erdoğan Özdemir (Araştırmacı-Yazar) Prof. Dr. Metin Tuncel, Prof. Ayşe Çalık Ross (KOÜ Arkeoloji Ana Bilim Dalı Bşk.) Doç. Dr. Şengül Aydıngün (KOÜ Arkeoloji Bölümü) Dr. Yasemin Nemlioğlu Koca (KOÜ Denizcilik Fakültesi) Dr. Okay Sütçüoğlu (Akdeniz Üni. Sualtı Arkeolojisi Bölümü) yer aldı.

Karamürsel Alp Sempozyumu

1.

Kocaeli’nin ve Karamürsel’in kentsel kimliğini denizcilik kültürü üzerinden  yeniden kurmayı amaçlayan çalıştay; bu bağlamda Türkiye’de önemli bir arayış olarak önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Çalıştayda alınan kararlar çerçevesinde Körfez kıyısında var olan Osmanlı Tersanesinin yerinin belirlenmesi ve kalıntılarının ortaya çıkarılması, Karamürsel Kadırgasının gerçek biçiminin denizcilik kültürümüze kazandırılması, Körfezde batık binlerce kadırgaların araştırılması ve Karamürsel Deniz Müzesi kurulması için çalışma yapılacak.

 

(Kaynaklar: arkeolojikhaber.com, kocaeligazetesi.com.tr, Görseller: kartepegazetesi.com.tr, kocaelilife.com )

 

-->