Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Geldikleri Gibi Giderler” Sözüne Tanıklık Eden Kartal İstimbotu’nun Öyküsünü Konu Alan “Merküt” Belgeselinin Tanımı Gösterimi Yapıldı.

18944“Geldikleri Gibi Giderler” Sözüne Tanıklık Eden Kartal İstimbotu’nun Öyküsünü Konu Alan “Merküt” Belgeselinin Tanımı Gösterimi Yapıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’u işgal eden donanma gemileri için söylediği ’Geldikleri gibi giderler’ sözüne tanıklık eden Kartal İstimbotu’nun öyküsünü konu alan ‘Merküt’ adlı belgeselin tanıtım gösterimi, Kadıköy Belediyesi Barış Manço Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikte, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Kartalı Yaşatma Platformu adına Dr. Bingür Sönmez ve filmin yapımcılığını/yönetmenliğini üstlenen Serkan Koç konuşma yaptılar.

Açılış konuşmasını yapan Dr. Sönmez, Mustafa Kemal Paşa’nın “Geldikleri gibi giderler” sözünün nasıl bir koşul içinde dile getirildiğini aktararak, “Tuzla’nın Güzelyalı koyunda rastlanılan, kendi haline terk edilerek hurdacıya satılan Kartal İstimbotu Gönüllüler Platformu tarafından satın alınarak parçalanma tehlikesinden kurtuldu. Yenilenme çalışmaları 5 bine yakın vatandaşın, kimilerinin maddi katkıları hayata geçirildi. Yenileme çalışmaları 13 Kasım 2017’den 13 Kasım 2018’e sadece 1 sene içinde süratle tamamlandı” dedi.

Odabaşı: “Kartal İstimbotu, Haydarpaşa’ya yakışır

Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı konuşmasında, “Kartal İstimbotuna dair belgeselin lansmanına ev sahipliği yapmanın ve sizlerle olmanın mutluluğunu yaşadığımı bilmenizi isterim.” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü “Bu söz Haydarpaşa açıklarında söylendiği için Kadıköy Belediyesi olarak üzerimize düşen görev ne olursa olsun biz bunun için elimizden geleni yapmaya hazırız. Kartal İstimbot, Haydarpaşa’ya yakışır”

Konuşmaların ardından belgeselin yönetmeni ve yapımcısı Serkan Koç tarafından Odabaşı’ya plaket takdim edildi.

Belgesel hakkındaki düşüncelerini aktaran Koç “Biz bir grup vatandaş olarak bundan 6 yıl önce bu istimbotun hala İstanbul’da yarı batık bir vaziyette olduğunu öğrendik. Ve bunu bir ay içinde neredeyse hurdaya gitmeden yerinden çıkardık, restorasyon yaptık ve İstanbul’da bir anıt müze olarak Türk Deniz Kuvvetlerine teslim ettik. Bugünkü programımızda hem bunun İstanbul’da bir bağımsızlık anıtı şeklinde antlaşması hem de bu geminin bulunmasından kurtarılmasına, restorasyon ve bütün sürecin anlatıldığı bir belgesel filmi gösterimiz olacak” dedi.

(Kaynak: iha.com.tr)

-->