Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’nde Açılan “Valerie Taylor: Su Altında Geçen Bir Yaşam” Başlıklı Sergi, Öncü Bir Kadının Öyküsünü Anlatıyor.

19532Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’nde Açılan “Valerie Taylor: Su Altında Geçen Bir Yaşam” Başlıklı Sergi, Öncü Bir Kadının Öyküsünü Anlatıyor.

Valerie Taylor: Sualtında Geçen Bir Yaşam”, başlıklı sergi, kendisini sualtındaki yaşama adayan bir kadının yaşam öyküsünü anlatıyor.

Valerie’nin ve eşi Ron’un çalışmalarını, müze koleksiyonundan çeşitli nesneler ve görseller aracılığıyla aktaran sergi, denizlerin korunmasına, sualtı film dünyasına yaptıkları önemli katkıları da gözler önüne seriyor.

60 yılı aşkın bir süredir deniz altındaki yaşamı kayıt altına almış olan Valerie Taylor, elde ettiği bilgileri kamuoyuyla paylaşmış; okyanusun, deniz canlılarının ve yaşam alanlarının daha iyi korunmasını her zaman büyük bir inançla ve kararlılıkla savunan bir profil ortaya koymuştur.

Yaptığı bu çalışmalarla dünya çapında bir tanınırlığa erişen Taylor, sualtı öykü anlatıcılarından, köpekbalığı araştırmacılarından/korumacılarından biri olmuş ve gelecek nesil dalgıçların, film yapımcılarının ve çevrecilere yol açmıştır.

Valerie Taylor’ın sıra dışı yaşam öyküsünü, müze koleksiyonundan nesneler ve görseller aracılığıyla aktaran sergi, Valerie’nin ve eşi Ron’un yaptığı çalışmaları ele alırken; denizlerin korunmasına, sualtı film dünyasına yaptıkları önemli katkıları da gözler önüne seriyor.

Serginin öne çıkan parçaları arasında Valerie’nin ve Ron’un sualtında kullandıkları kamera muhafazaları, Valerie’nin ikonik mavi paletleri ve köpekbalıklarına yaklaşabilmek için dalış kıyafetinin üzerine giydiği paslanmaz çelik zincir zırhlı kıyafeti yer alıyor.

Öte yandan ikilinin, Hollywood’da “Jaws”tan “Dr. Moreau Adası”na kadar kırk yılı aşkın süredir çalıştıkları filmlerin afişleri, ayrıca müzenin koleksiyonundan derlenen; artık tehdit altında olan hayvanlar, insan toplulukları ve coğrafyalarla ilgili 500’den fazla görüntü yer alıyor.

“Valerie Taylor: Bir Sualtı Yaşamı”, 31 Ağustos 2021 tarihine kadar Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’nde görülebilecek.

(Kaynak: sea.museum)

-->