Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Türk Denizciliğinin Simge Adı “Çaka Bey”in Büstü, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Binasının Önüne Yerleştirildi.

13462Türk Denizciliğinin Simge Adı “Çaka Bey”in Büstü, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlük Binasının Önüne Yerleştirildi.

İlk Türk donanmasının oluşturulmasına öncülük eden Çaka Bey’in büstü, Türkiye’de denizcilik ve deniz bilimleri alanında öncü çalışmalar gerçekleştiren Dokuz Eylül Üniversitesi’nin, kültür mirası olarak tescil ettirdiği Rektörlük binasının önüne yerleştirildi.

DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Arzu Atıl ve ekibi tarafından gerçekleştirilen Çaka Bey büstünün açılış törenine, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Yıldız, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Yozgatlıgil ve DEÜ öğretim üyeleri katıldı.

Hotar: “Çakabey’in adını ve şanını yaşatmayı büyük ailemizin sorumluluklarından biri olarak görüyoruz”

Prof. Hotar konuşmasında “Üniversitemiz, deniz bilimleri alanında devletimizin verdiği ulusal/uluslararası görevleri başarıyla icra ediyor. Akademi dünyasında olduğu kadar; milletimize, devletimize, tarihimize ve kültürümüze karşı sorumluluklarını da yerine getiren üniversitemiz, bu alanda birçok değeri yetiştirmiş, öncü olmuş ve örnek çalışmalara imza atmıştır. Bu bağlamda, Batı Anadolu’nun Türkleşmesinde ve tarihte ilk Türk donanmasının teşkil edilmesinde pay sahibi olan; 1081 yılında Doğu Roma’nın elinden güzel kentimizi alan Çaka Bey de, denizci üniversitemizin ilham aldığı tarihi şahsiyetlerden birisi olmuştur. Türk Deniz Kuvvetlerimizin kuruluş tarihine de kaynaklık eden ve büyük milletimize denizlerdeki ilk zaferi yaşatan Çakabey’in adını ve şanını yaşatmayı büyük ailemizin sorumluluklarından biri olarak görüyoruz” dedi.

haber.deu.edu.tr

Hotar: Türkiye’nin hak ve menfaatleri doğrultusunda denizcilik alanındaki bilimsel çalışmalarımızı sürdüreceğiz

DEÜ’nün bünyesindeki Denizcilik Fakültesi ve Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ile ulusal/uluslararası çalışmalara imza attığını vurgulayan Rektör Hotar, “Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitümüzün bilimsel danışmanlığında Osmanlı savaş gemisine ait eserler gün yüzüne çıkartıyoruz. DEÜ ve İzmir Kalkınma Ajansı arasında, İzmir’in su altı kültür mirasını ortaya çıkarmak, korumak ve kültür turizmine kazandırmak amacıyla imzaladığımız bir protokol bulunuyor. Mavi Büyüme Stratejisi’ni ve Mavi Vatan vizyonunu desteklemek; sualtı kültür mirasının araştırılması ve kayıt altına alınmasını sağlamak amacıyla Sualtı Kültür Mirası ve Denizcilik Tarihi Uygulama ve Araştırma Merkezi kurduk. Müsilajla ilgili çözüm önerilerimizi açıkladık, “İzmir Körfezi Oşinografik İzleme Projesi” raporuna ait kirlilik izleme çalışmalarımızı paylaştık. Rektörlüğümüz ev sahipliğinde Uluslararası Adalar Denizi ve Yunanistan ile Komşuluk İlişkileri Sempozyumu düzenledik.” diye konuştu.

Rektör Hotar, konuşmasında Türkiye’nin hakları ve çıkarları doğrultusunda, denizcilik alanında ulusal ve uluslararası sularda bilimsel araştırmaları sürdüreceklerinin altını çizdi.

(Kaynak: haber.deu.edu.tr)

-->