Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Sömürgeciliğin Sembolü Olarak Görülen Kristof Kolomb’un Yontusu, Adının Verildiği Columbus Şehrinden Kaldırıldı

8560Sömürgeciliğin Sembolü Olarak Görülen Kristof Kolomb’un Yontusu, Adının Verildiği Columbus Şehrinden Kaldırıldı

Amerika kıtasını keşfeden Kristof Kolomb’un yontusu, kaşifin adının verildiği Ohio eyaletinin başkenti olan Columbus şehrinden kaldırıldı.

George Floyd’un Amerikan polisi tarafından gözaltı esnasında öldürülmesi üzerine başlayan ve siyahi Amerikalıların haklarını arama mücadelesine dönüşen protestolarda eylemciler, kölelik taraftarı konfederasyon önderlerinin ve Amerika’dan Avrupa‘ya köle teciminin başlamasına öncülük eden tarihi kişiliklerin yontularına yönelik saldırılar gerçekleştirilmişti. Kaşiflere anısına dikilen anıtların ”yerli halkların yok edilmesine yönelik düşüncenin onurlandırılması’‘ bağlamı eleştiriliyor ve söz konusu yontuların kaldırılması düşüncesi giderek yaygınlaşıyor.

Krsitof Kolomb‘un da Amerika kıtasını keşfi sırasında yerli halkı katlettiği gerekçesiyle, sömürgecilik karşıtlarının sık sık gündemine geliyor. Daha önceki yıllarda da Kolomb‘un çok sayıdaki yontusu da gerçekleştirilen gösterilere katılan eylemciler tarafından boyandı veya yıkıldı.

Columbus’un Belediye Başkanı Andrew Ginther, “bölünmenin ve baskının sembolü” olarak tanımladığı İtalyan kaşifin yontusunun bir depoya kaldırılacağını belirtti.

Kolomb 2

1.

Vinç yardımı ile yerinden sökülen büyük yontunun yerine neyin konulacağına şehrin sanat komisyonunun yapacağı çalışma sonrasında karar verileceğini belirten Ginther, şehrin mührü ve bayrağı üzerindeki sembollerin de tekrar gözden geçirileceğini bildirdi. Ayrıca, Ohio eyalet binasının yakınında bulunan bir diğer Kolomb yontusuna ne yapılacağı da 16 Temmuz’da yapılacak toplantı ile belirleneceği açıklandı.

Columbus şehrinde aynı isimle kurulan bir yüksekokul da geçen hafta Kolomb’un yontusunu kaldırmıştı.

 

(Kaynak: aa.com.tr)

 

-->