Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Blue Exile Art Projesi Su Altı Parkı”nın, Altı Yontu Sanatçısının Yapıtlarına Yer Veren Birinci Bölümünün Açılışı Gerçekleştirildi.

19781“Blue Exile Art Projesi Su Altı Parkı”nın, Altı Yontu Sanatçısının Yapıtlarına Yer Veren Birinci Bölümünün Açılışı Gerçekleştirildi.

Bodrum Deniz Müzesi ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü işbirliğiyle yaşama geçirilen Blue Exile Art Project (BEAP) Sualtı Parkı’nın birinci bölümünün açılışı, Görecek Adası’nda gerçekleşti.

Açılışı yapılan bu bölümde altı yontu sanatçısı tarafından ‘Oksijen’ ana fikri çerçevesinde gerçekleştirilen arayışları somutlaştıran altı yapıta yer veriliyor. Sergiye katılan sanatçılardan biri yapıtına son müdahaleleri su altında yaparak, sergilenmeye hazır hale getirdi.

Etkinliğe Bodrum Belediyesi Başkanvekili Emel Çakaloğlu, Bodrum Deniz Müzesi Yöneticisi Selen Cambazoğlu, sanatçılar ve çok sayıda sanat izleyicisi katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Bodrum Belediyesi Başkanvekili Emel Çakaloğlu, “Bugün bir farkındalık projesiyle beraberiz. Dünyamız, acımasız bir şekilde kirleniyor. Bu duruma dikkat çekmek için su altı müzemizi açıyoruz” ifadesinde bulundu.

Sualtı parkının çevreyle sanatın birleştiği bir ara kesitte yer aldığını belirterek, Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu, “Türkiye’de ilk örneğini görüyorsunuz. Eserler, deniz ve kıyı korumayla ilgilidir. Bu senenin teması oksijen üzerinden yapılmış eserler ve amaç farkındalık oluşturmaktır. Buraya hem dalış tekneleri hem de günlük tur tekneleri ve özel tekneler gelip dalış yapabilecekler. İlerleyen süreçte bu bölge haritaya işlenecek” dedi.

Proje eşgüdüm sorumlusu ve Mavi Ege Denizi Rotary Kulübü eski başkanı Şule Kükrer konuşmasında amaçlarının sanatın gücüyle çevreye dokunabilmek ve doğru mesajlar verebilme olduğunun altını çizerek. Tek dileğim projenin sürdürülebilir olması.” ifadesini kullandı.

Etkinliğe katılan çok sayıda izleyici, sualtına dalış yaparak, yapıtları inceledi. 

(Kaynak: dha.com.tr, muglagazetesi.com.tr)

-->