Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Seçkin Pirim’in Bodufushi Adası’na Konumlandırılan “Gate Of Zero” Adlı Yontusu, Tinsel Arınmanın Türk Yorumu Olarak Uzak Bir Coğrafyada Odak Noktasına Dönüşüyor.

14146Seçkin Pirim’in Bodufushi Adası’na Konumlandırılan “Gate Of Zero” Adlı Yontusu, Tinsel Arınmanın Türk Yorumu Olarak Uzak Bir Coğrafyada Odak Noktasına Dönüşüyor.

Türk yontu sanatçısı Seçkin Pirim’in ‘Gate of Zero’ adlı yapıtı, Maldivler takım adalarında yer alan Bodufushi Adası’ndaki Joali Being‘in iskelesine konumlandırıldı.

Türk girişimci Esin Güral’ın Maldivler’de açtığı bir ada oteli olan Joali Being için hazırlanan yontu, adaya konaklamak için gelen misafirler için ‘ilk karşılama/ağırlama mekanı’ (Arrival Jetty) oluşturuyor.

Adaya açılan tek kapı olduğu belirtilen yontu, çoşkulu bir dinginliğe gönderme yapan biçimi ile adaya gelenleri karşılıyor. Yapıt, sanatçının ürettiği yontularında izleri sürülebilecek olan biçimsel anlayışı bu defa çok büyük bir ölçekte yeniden söylüyor.

Pirim, yapıtın ortaya çıkışına ilişkin düşünsel süreci şu sözcüklerle aktarıyor:

“Bu ada oteli hem ruh hem beden temizliği üzerine kurulan bir oluşum. Ben de küçüklüğümden bu yana Mevlana’yı çok fazla okuduğum için onun etek formundan yola çıkarak kurguladım çalışmamı. ‘Heykelin içinden geçip adaya girerken benliğini dışarıda bırak, içeriye geçtiğin anda artık başka bir benlikte ol.’ Bu düşünceyle çıktım yola. Büyük projelerde kafamda hep insanlar yaşasın, heykelin içine girsinler, heykelle bir olsunlar duyguları yatıyor. Maldivler’deki çalışmam da bunun birebir örneği oldu. Esin Güral ile çalışmak çok keyifliydi çok vizyoner, açık fikirli, sanatçıya hakkını veren bir isim. Kendisine bu anlamda saygı duyduğumu belirtmek isterim. Bu proje için oldukça heyecanlıyım. İkonik bir yapı oldu. Çünkü Maldivler’de binlerce ada var fakat hiçbirinde böyle bir şey yok.”

Bir mevlevinin sarmal dönüşü sonucu dalgalanan eteği ile okyanus dalgasının biçimi arasındaki ilişkiyi çağrıştıran kabuk strüktür, tinsel arınmanın Türk yorumu olarak Anadolu topraklarından çok uzakta Maldivlerde yerleştiği iskelede bir odak noktası oluşturuyor.

(Kaynak: milliyet.com.tr, dirimart.com Görsel: alem.com.tr)

-->