Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Japonya’da Kovid 19 Salgını Önlemlerine Destek Olarak Verilen Fon ile Kalamar Yontusu Yapılması Tüm Dünyada Tartışmalara Neden oldu

11257Japonya’da Kovid 19 Salgını Önlemlerine Destek Olarak Verilen Fon ile Kalamar Yontusu Yapılması Tüm Dünyada Tartışmalara Neden oldu

Japonya-İşikava’da bulunan kıyı kasabası Noto’ya, hükümet tarafından küresel salgın önlemlerine destek amaçlı yapılan yardımdan 30 milyon yen -kabaca 274.000 dolar- ile bir kalamar yontusu yapılması tüm dünyada tartışmalara neden oldu.

Yerel yetkililer tarafından yapılan açıklamada, 9 metre uzunluğunda 4 metre yüksekliğindeki böyle bir yontunun yapılmasının nedeninin; uzun erimli bir bölgesel kalkınma stratejisinin bir parçası olarak, bölgedeki turizm etkinliklerini arttırmak olduğu belirtiliyor. Ancak “Çunişi Şimbun” adlı gazete; bölgede düzenlenen bir imza kampanyası ile 2000’e yakın imza toplayan bir grup Japon, bu paranın “sağlık çalışanlarını desteklemek ” gibi çok daha yararlı bir amaç için harcanabileceğini yolunda tepki gösterdiklerine yer veriyor.

Öte yandan bu dev ölçülerdeki kalamar yontusu, sosyal medyadaki kullanıcıların belirttikleri olumlu ve olumsuz yöndeki görüşlerle, kısa süre içinde en çok konuşulan konular arasında yerini aldı.

Örneğin bir twitter kullanıcısı:” Eğer çıktığım seyahat sırasında yakınlarda bir yerlerde olsaydım, Mürekkep balığını görmek için orada dururdum. Benim düşünceme göre, doğru yapılmış bir yatırım” derken ; bir başka kullanıcı. “Konuyu hangi açıdan değerlendirirseniz değerlendirin; burada yapılan şey yanlış. Buraya harcanan para geri verilmeli” diyor. CNN’in etkili gazetecilerinden Jake Tapper’ın twitterdan yaptığı yorumuyla katıldığı tartışmada; Tapper, kalamar ile ilgili olarak “Bu öykü ile ilgili yeterince mürekkep akıtılmadı” yorumunu yaptı.

(Kaynak: theartnewspaper.com)

-->