Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Olafur Eliasson’un “Your Daylight Destination”, Başlıklı Yapıtı, Silecroft’un Deniz Kıyısına Yerleştirildi.

17850Olafur Eliasson’un “Your Daylight Destination”, Başlıklı Yapıtı, Silecroft’un Deniz Kıyısına  Yerleştirildi.

İklim koşullarına yönelik gönderme yapan geniş çaplı yerleştirmelerin ardındaki ad; Olafur Eliasson’un 30 metre uzunluğundaki yeni yapıtı “Your Daylight Destination”, İngiltere-Silecroft’a yerleştirildi.

İngiltere’nin batı tarafında bulunan Silecroft kentinin kıyısı için Eliasson’un hazırladığı yerleştirme, gelgitler nedeniyle deniz çekildiğinde açığa çıkarak gökyüzünü görüntüsünü yer yüzüne taşıyor. Copeland Borough Kurulu’nun siparişi üzerine ortaya çıkan çalışma, bir süreden beri sanatçıyla ortak çalışmalara imza atan; yazar Robbie Macfarlane’in işbirliğinin bir ürünü…

Teffekür yönü ağır basan böyle bir çalışmayı Copeland için gerçekleştirme olanağına sahip olmaktan ötürü çok mutlu olduğunu belirten sanatçı yapıtını, “Hali hazırda burada bulunan, -kıyı, deniz, gökyüzü, bitkiler ve hayvanlar gibi- gökyüzü ile çerçeveye alınmış öğelerin, izleyiciyi kişisel keşfe çağıran, gösterisiz bir yansımasından oluşuyor” sözcükleriyle tanımlıyor.

Yaklaşık 30 metre uzunluğundaki çelikten yapılmış bu havuz, gelgit nedeniyle denizin suları yükseldiğinde, suların altına gömülürken; okyanus geri çekildiğinde ise; deniz suyu ile dolu olan açığa çıkarak gökyüzünü yansıtmayı sürdürüyor. Ayrıca ziyaretçilerin göğü yansıtan bu bir tür aynayı görebilmelerine olanak sağlaması için bir platform da tasarlanarak inşa edildiği yetkililer tarafından belirtiliyor.

Yapıtın, Eliasson’un kalabalıkları kendine çeken Britanya’daki diğer çalışmalarında olduğu gibi geniş ölçekte bir izleyiciyi kendisine çekeceği tahmin ediliyor. Sanatçının Tate Modern’in Türbin Salonu’nda sis ve güneşi çağrıştıran bir ışık kaynağı kullanarak gerçekleştirdiği “İklim Projesi”, başlıklı işi, 2023 yılı içinde iki milyon kişi tarafından ziyaret edilmişti.

Copeland’ın belediye başkanı Mike Strakie, “Bu yapıt, yerel turizm etkinliklerinin lokomotifi olacak. İnanıyorum ki çok sayıda ziyaretçi bu çok özel nedenden ötürü sahilimizi görmek için gelecekler ve ülkenin bu gizli kalmış köşesinin güzelliklerini böylece keşfedecekler” diyerek; yerel ekonominin de bu durumdan olumlu anlamda yararlanacağını umduğunu sözlerine ekliyor.

(Kaynak: artnews.com)

-->