Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Allora & Calzadilla’nın “Under Discussion” Videosu MoMA’da

4871Allora & Calzadilla’nın “Under Discussion” Videosu MoMA’da

Porto riko’lu sanatçılar Allora & Calzadilla’nın iki videosu Museum of Modern Art – MoMA’da sergileniyor.

Returning a Sound ve Under Discussion adını taşıyan bu videolar, Porto rico sahillerinin açığında bulunan Viques adlı adada çekilmiş. Bu adanın önemi ise Amerikan Ordusu ve NATO tarafından 60 yıldan fazla bir süre askeri tatbikatlarda atılan bombaların denendiği bir yer olma özelliği taşıması.

Returning a Sound, Homar adlı bir aktivistin peşinde yolculuk yapıyor. Homar, askerden arındırılmış olan adada, egzost borusuna bir trompetin kaynak yapılmış olduğu motorlu bir bisikletle dolaşıyor.

Under Discussion‘ın başrol oyuncusu ise, ters çevrilmiş bir toplantı masasına taktığı motor ve dümenle, adaların çevresinde geziniyor. Bir zamanlar bombaların yarattığı kraterlerin bulunduğu ve tehlikeli atıklarla dolu ada; artık vahşi yaşamı bir barınağı. Videoda, insanı şaşırtacak derecede güzel doğa görüntüleri ve adanın askeri geçmişinde geriye kalan kalıntılar ve yıkıntılar da göz önüne seriliyor.

Her iki video da adanın doğal görünümünün tarihi ve politik durumunu; günümüzde sahip olduğu statüsüyle ilişkili olarak, bir geçiş coğrafyası alanı olarak kuruyor.

(Kaynak: moma.org)

 

-->