Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Türk Mühendisler Tarafından Tasarlanarak, Ulusal Olanaklarla Üretilen “TCG Kınalıada” Türk Donanmasına Katılıyor

6185Türk Mühendisler Tarafından Tasarlanarak, Ulusal Olanaklarla Üretilen “TCG Kınalıada” Türk Donanmasına Katılıyor

MİLGEM Projesi kapsamında İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda yapımı gerçekleştirilen Heybeliada, Büyükada ve Burgazada korvet gemilerinin ardından  TCG Kınalıada (F-514) korveti, düzenlenen törenle Türk Deniz Kuvvetleri’ne katılıyor.

Ada sınıfı içinde yer alan Kınalıada’nın tasarım, yapım ve bütünleştirme etkinlikleri İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda gerçekleştirilirken, bu etkinlikler için gerekli olan tasarım, araştırma-geliştirme, tedarik ve hizmet alımı kapsamındaki çok sayıda eş zamanlı proje Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütüldü.

Platform sistemleri ve dizayn hizmetleri STM, silah ve sensör sistemleri ASELSAN, savaş yönetim sistemi HAVELSAN tarafından sağlanan Kınalıada korvetinde 50’yi aşkın yerli firma alt yüklenici olarak görev yaptı.

Öte yandan, HAVELSAN ve Deniz Kuvvetleri Araştırma Merkezi Komutanlığı’nın birlikte geliştirdiği Ağ Destekli Savaş Yönetim Sistemi “Advent” de ilk kez TCG Kınalıada gemisinde kullanılıyor.

TCG Kınalıada’nın Özellikleri

Türk Deniz Kuvvetleri’nin hız, denizcilik ve stabilite gereksinimlerine yanıt verecek biçimde geliştirilmiş tek gövdeli deplasman tipi tekne biçmindeki TCG Kınalıada’nın tam boyu 99 metre ve genişliği 14.4 metre olarak üretildi.

Gemi, 2400 ton deplasmanı ve 3.6 metre su çekimiyle, 5 deniz durumunda kısıtsız, 6 ve üzeri deniz durumlarında ise kısıtlı harekat yeteneğine sahip olmakla birlikte, ana tahrik sistemi, bir adet gaz türbini ve iki adet dizel makineden meydana geliyor.

Kınalıada, 29+ deniz mili azami hıza ulaşabilirken, 10 tonluk bir helikopter için gerekli platform, hangar ve kapsamlı destek ekipmanlarına sahip ve 4 deniz şiddetine kadar helikopter uçuş harekatı gerçekleştirebiliyor.

Çoğunluğu yerli olanaklarla geliştirilmiş ileri teknoloji sensör, elektronik harp, navigasyon ve haberleşme sistemleri ile donatılan TCG Kınalıada, asimetrik, yüzey, hava ve sualtı tehditlerine yönelik savunma, aldatma, karıştırma ve bertaraf etme sistemlerine de sahip olarak tasarlandı.

(Kaynak: aa.com.tr)