Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

İstanbul’a Ulaşan Viking Gemisi Replikası,”Saga Farmann”, Rahmi M. Koç Müzesi’nde Sergilenecek.

18566İstanbul’a Ulaşan Viking Gemisi Replikası,”Saga Farmann”, Rahmi M. Koç Müzesi’nde Sergilenecek.

10. yüzyılda inşa edilen “Klastad” adlı Viking gemisinin replikası “Saga Farmann”, 29 Nisan 2023’te Norveç’ten çıktığı yolculuğun sonunda İstanbul’a ulaştı.

Yelkenli gemi, önce Rahmi M. Koç Müzesi’nde; daha sonra ise, İstanbul Boğazı’nın ve Marmara Denizi’nin farklı noktalarında sergilenecek.

Projenin ve geminin teknik işler sorumlusu ve kaptanlarından Lars Bill, yaptığı açıklamada; proje kapsamında Vikinglerin tarihi rotasını izlemek için Norveç’ten başlayan yolculukta ilk hedeflerinin ise Vikinglerin “Miklagard” olarak adlandırdıkları İstanbul’a gelmek olduğunun altını çizdi. Geminin üç yıllık üretim bir sürecinin sonunda tamamlandığını söyleyen Kaptan Bill, projenin bir amacının da dünyada popüler kültürün bir parçasına dönüşen Vikinglerin, gemi yapım tekniklerindeki ustalıklarını dünyaya göstermek olduğunu belirtti.

Saga Farmann, Kalamış’taki bakım ve resmi işlemlerin sonlandırılmasının ardından iki hafta sonra Rahmi Koç Müzesi rıhtımında ziyarete açılması planlanıyor. Daha sonrasında kış boyunca Haliç’te demirleyecek olan gemi, Viking tarihine ilgi duyanları ağırlamayı sürdürecek. Yelkenli daha sonra Vikinglerin tarihi rotalarını izleyerek; Akdeniz, Manş Denizi ve Norveç Denizi üzerinden çıkış noktasına ulaşacak.

aa.com.tr

Saga Framann’ın yapım süreci üzerine bilgi veren Bill, “Bu tarihi rota için arkeolojik kazılarda bulunan geminin aynısını yeniden ellerimizle inşa etmeye karar verdik. Vikingler nasıl gemi inşa ettiyse biz de öyle inşa ettik. Ormana gidip ağaç kestik, onları işledik. Sonra bir araya getirdik. Demirci ustalarıyla tüm çivileri ve demir malzemeleri yaptık. Yavaş yavaş fakat güzel bir işçilikle. Bu şekilde Vikinglerin orijinal gemisini yapmayı başardık. Orijinal gemide kullanılan aynı ağacı kullandık. Meşe ve çam ağacı kullandık. Gemide 3000 tek tek yapılmış çivi kullandık.”

aa.com.tr

Amacımız Viking mirasını, gemi yapma tekniklerini, yelkenli tekniklerini, dünyaya göstermek.”

Norveç’in Tonsberg şehrinden 29 Nisan’da yola çıktıklarını, 13 haftadır yolda olduklarını ve amaçlarının Viking döneminin en büyük kenti olan Miklagar’a (İstanbul’a) ulaşmak olduğunu belirten Bill, şunları söyledi:” Vikingler hakkında çok şey biliyorsunuz, çok fazla televizyon dizisi izliyorsunuz. Her zaman savaşan oldukça kaba insanlar olarak mı düşünmeliyiz? Biz Vikinglerin mükemmel işçilikle bu fantastik gemileri nasıl inşa ettiklerini göstermek istedik. Biz aslında bunu yaptık. İnsanlar bunu görebilir, hissedebilir, meşe ağacını ve her şeyi. Amacımız insanlara, Viking mirasını, gemi yapma tekniklerini, yelkenli tekniklerini, nasıl yaşadıklarını ve zamanı nasıl harcadıklarını dünyaya göstermek. “

Bill: “Vikingler ve Türkler ortak bir tarihe sahip”

Geminin yapım sürecinde Türk akademisyenlerle de iletişim halinde olduklarını, Prof. Dr. Ufuk Kocabaş ve ekibiyle arkeolojik kalıntılar konusunda deneyim paylaşımında bulunduklarını belirten Kaptan Bill:

“Umarım çok fazla Türk de gemimize gelip ziyaret eder, Vikingleri ve Türkler ve Vikinglerle arasındaki etkileşimi konuşurlar. Vikingler ve Türkler ortak bir tarihe sahip. Ziyarete gelenlerle Vikingleri ve tarihi konuşmak istiyorum. Kalamış’ta iki hafta kalacağız, daha sonra Rahmi M. Koç Müzesi’ne gideceğiz gemiyi sergilemek için. Daha sonra belediyenin limanına gemiyi bırakacağız kış için. Daha sonra da Marmara üzerinden Akdeniz için yola çıkacağız. Akdeniz’deki birçok adaya ve ülkeye gitmek istiyorum, ki buralar Viking tarihinin de bir parçası. Aslında Avrupa’daki Viking rotasını takip ediyoruz ” ifadesinde bulundu.

(Kaynak: aa.com.tr)

-->