Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Albert Falco’nun Anısına Tasarlanan Yapay Resif, Monako Açıklarında Denizin Dibine Yerleştirildi.

13491Albert Falco’nun Anısına Tasarlanan Yapay Resif, Monako Açıklarında Denizin Dibine Yerleştirildi.

80’li yıllarda Türk televizyonlarında “Kaptan Kusto” adıyla tanınan Jacques Yves Cousteau’yla birlikte okyanuslar üzerine önemli çalışmalar gerçekleştiren Albert Falco (1927-2012), onuruna hazırlanan yapay resif ile anılıyor.

Denizlerin korunmasına yönelik olarak öncü girişimlerin altında imzası bulunan Falco’nun anısına tasarlanan resif, Monako açıklarındaki Larvotto deniz rezerv alanına dalgıçlar tarafından yerleştirildi. Monako Prensi 2. Albert’in de nezaret ettiği 27 Ekim 2021 tarihinde düzenlenen anma törenine, Falco’nun dul eşi Maryvonne Falco, Devlet sekreteri Pierre Dartout, Çevre ve Şehircilik Bakanı Céline Caron-Dagioni ve projede yer alan önemli adlar da katıldılar.

Üç metre yükseklik ve genişlikteki yapay resif, toplamda 10 tondan fazla bir ağırlığa sahip olan yedi farklı birimden oluşuyor. Monaco Çevre Bakanlığı ile 3 boyutlu yazıcı şirketi Xtree’nin ortak çalışması ile üretilen, Pierre Frolla tarafından tasarlanan resif, su altı inşaat konusunda uzmanlaşmış bir firma olan Prodive Ltd’in yürüttüğü çalışma ile Larvotto rezerv alanı içinde, suyun 18 metre altına yerleştirildi. Resif, balıkların, deniz kabuklularının, mürenlerin ve ahtapotların içine yerleşebilecekleri; biri kabaca bir metre uzunluğunda ve 60 cm genişliğinde olmak üzere, farklı boyut ve biçimlerdeki boşlukları içeriyor.

Falco, özellikle Jacques Cousteau ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalarla tanınsa da; kendisi deneyimli bir skuba dalgıç ve okyanusların korunmasının en büyük destekçilerinden biriydi. Cousteau’nun “Sesiz Dünya” (1956), “Işıksız Dünya” (1964), “Derinlere Yolculuk” (1976) adlı filmlerinde önemli rollerde yer alan Falco, ayrıca “Kalypso’nun Kaptanı” adlı bir de kitap kaleme almıştı.

(Kaynak: monacolife.net)

-->