Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

R. Eggers’ten Karanlık ve Gizem Dolu Bir Film: “Denizfeneri”

7819R. Eggers’ten Karanlık ve Gizem Dolu Bir Film: “Denizfeneri”

Yönetmen Robert Eggers’in “Denizfeneri”, bir fenerde görevli iki adamın, karşıtlıklar arasında gidip gelen duygu durumlarını ve giderek akıl sağlıklarını kaybedişlerini, siyah-beyaz psikolojik bir gerilim filmiyle anlatıyor.

19. yüzyılın başlarını konu alan yapımda Ephraim Winslow (Robert Pattinson) ve Thomas Wake (Willem Dafoe) Yeni İngiltere’deki (New England) ıssız bir adada bulunan deniz fenerinin bakım ve onarımı için adaya bir gemi ile getirilerek, dört haftalık bir süre için buraya bırakılmışlardır.

Fenerin yapısal işlerinin onarımıyla görevli olan Ephraim günlerini yıpratıcı bakım işleriyle geçirirken; gece boyunca fenerin faaliyetini sürdürmesi sorumluluğu, esrarengiz bir adam olan yaşlı bir adam olan Thomas üstlenmektedir. Denizin ortasındaki ıssız bucaksız adada yapılan işlerin yoruculuğu ve Thomas‘ın buyurgan ve baskıcı tavırları her geçen gün artarken; Ephraim, bir yandan da yaşlı adamın geceleri fenerin ışık kaynağının bulunduğu bölümde yalnız başına geçirdiği gizemli saatleri merak etmekte öte yandan denizci öykülerine konu olan düşsel varlıklar, her geçen gün kendilerini Ephraim’e daha fazla hissettirmektedir.

Jarin Blaschke tarafından çarpıcı biçimden tamamen siyah beyaz olarak görselleştirilen, Denizfeneri, Melville‘in yazınını usa (akla) getirirken; bir yandan güncel güzelduyusal (estetik) anlayışa uygun düşsel bir ortam içinde gelişen bir olay örgüsüne sahip.

Filmdeki, hipnotize edici sesler, düşsel görüntüler, izleyiciyi farkında olmadan içine çekiyor. Ancak asıl, filmdeki tüm etkileyiciliği; gür sakalları, delici gözleri, etkileyici aksanıyla Thomas‘ı oynayan Dafoe‘nun ve kendisinde  belirmeyen başlayan delice davranışlarla Winslow‘u canlandıran Pattinson‘un olağanüstü oyunculuğu sağlıyor.

2019 yılında Kan (Cannes) film şenliğinde FIPRESCI ödülü kazanan Deniz Feneri, ülkemizde gösterime girmedi ancak yapım 04-13 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenlenen Film Ekimi gösterim programı çerçevesinde izleyici ile buluştu.

Yapımın Künyesi: 

Yönetmen: Robert Eggers

Oyuncular:

Willem Dafoe – Thomas Wake

Robert Pattinson – Ephraim Winslow

109 dakika

2019

 

(Kaynaklar: tiff.net, filmekimi.iksv.org/)

 

-->