Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

14 Yaşında Dünyayı Teknesiyle Dolaşan En Genç Yelkenci Laura Dekker’in Okyanuslardaki İki Yılını Anlatan Bir Yapım: “Maidentrip”

1204614 Yaşında Dünyayı Teknesiyle Dolaşan En Genç Yelkenci Laura Dekker’in Okyanuslardaki İki Yılını Anlatan Bir Yapım: “Maidentrip”

Jillian Schlesinger’in yönetmenliğini gerçekleştirdiği, “Maidentrip”, 14 yaşındaki Laura Dekker’in teknesi Guppy ile çıktığı dünya seyahatini anlatıyor.

Ailesinin gerçekleştirdiği bir deniz gezisi sırasında Yeni Zellanda‘da doğan Dekker, anne ve babasının ayrılmasının ardından babasının yanında bir deniz kültürü içerisinde büyüdü. 10 yaşında farklı pek çok işte çalışarak kazandığı kendi parasıyla, 7 metre boyundaki Hurley 700’ü satın alan Dekker bu tekne ile Hollanda‘yı çevreleyen sularda ve  Kuzey Denizi’nde tek başına seyirler gerçekleştirdi.  2009 yılında 14 yaşındayken; İngiltere’ye doğru yaptığı seyrin ardından dünyayı tek başına teknesiyle dolaşan en genç yelkenci olma düşünü yaşama geçirmeye karar verdi.

Maidentrip afiş

Ancak bu konuda giriştiği hazırlıklar nedeniyle baba kıza açılan ve 10 ay süren mahkemelerin yaptırım oluşturacak bir karar alamaması üzerine Dekker‘in velayeti yeniden ailesine geri verildi.

21 Ağustos 2010 yılında 11.5m boyundaki Guppy adlı keç ile seyre çıkan Dekker, bu seyahati üç büyük okyanusun aşıldığı bir gezi olarak iki yıl sürecek ve 21 Ocak 2010  tarihinde Karayipler‘deki Aziz Martin (Saint Maarten) Adasında sona erecektir.

Yapım, hem Dekker’in el kamerası ile teknede günlük tutuyormuşcasına çektiği görüntülerden, hem de yönetmen Schlesinger ve takımının,  Dekker ile dünyanın çeşitli yerlerinde buluşarak kayıt ettiği görüntülerin bir araya getirilmesi ile oluşan bir belgesel.

Planladığı rotayı tamamlayan Dekker, Hollanda‘ya geri dönmek yerine, Panama Kanalı ve Pasifik Okyanusundan geçerek Yeni ZellandaWhangarei’ye ulaşır.

Dekker, bugün yaşamının Whangarei limanındaki Guppy‘de eşi Danyal ile birlikte sürdürmektedir.

Yapımının Künyesi: 

Yönetmen: Jillian Schlesinger

Oyuncular:

Laura Dekker 

Dick Dekker

Barbara Mueller

Kim Dekker

2013

Süre: 1 saat 20 dk

 

(Kaynaklar: görsel: imdb.com, lauradekker.nl, mentorless.com, görsel: filmschoolrejects.com)

 

-->