Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Teknelerle Marmaris” Sergisinde Türk Denizcilik Tarihi’nin Önemli Tekneleri Yer Alıyor

5431“Teknelerle Marmaris” Sergisinde Türk Denizcilik Tarihi’nin Önemli Tekneleri Yer Alıyor

(Alıntılanan bu haber denizhaber.com ‘da Teknelerle Marmaris’ sergisi kapılarını açıyor başlığı ile yayınlanmıştır)

28 Ağustos Salı günü saat 18.00’da Netsel Marina’da açılacak olan sergide, M.Ö Marmaris’in önemli bir liman kenti olduğunu gösteren Roma ve Grek dönemlerinde kullanılan tekneler ve Finike ve Arap tekneleri yer alacak. M.Ö kullanıldığı ifade edilen tekneler Marmaris Serçe Limanı’nda rastlanan batıklardan esinlenerek yapıldı.

Sergide ayrıca Paraçele (Bozburun Kayığı), ERTUĞRUL Fıkrateyni, Tırhandil ve Süngerci tekneleri, gulet, NUSRAT ve ilk denizaltı gemimiz yer alacak.

Özel Marmaris Denizcilik Ve Eğitim Merkezi kurucularından Süleyman Ekin Marmaris’in tarih boyunca önemli bir liman kenti olduğunu dikkat çekerek düzenleyecek oldukları sergide Marmaris tarihine konu olmuş önemli teknelerin yer alacağı bir sergi düzenleyeceklerini ve sergiye tüm halkımızın davetli olduğunu söyledi.

Ekin, ayrıca sergide yer alacak teknelerin tarihi hakkında önemli bilgiler verdi. Tahtadan yapılan Paraçele’nin (Bozburun Kayığı) 1500’lü yıllardan başlayarak adalara odun ve gıda maddesi taşımak için kullanıldı. Ayrıca Kurtuluş Savaşında İtalya’dan tedarik edilen silah ve cephanenin Rodos Adası’na taşınmasında Bozburun Kayığı önemli bir rol aldı.

Teknelerle Marmaris 2

1800’lü Yıllarda Marmaris Körfezinde İngiliz Donanması

Sergide, 1800-1803 yılları arasında Marmaris Körfezine gelen İngiliz Donanması’na ait teknelerde yer alıyor.

1890 yılında 16 Eylül’de Japonya’da batan Ertuğrul Fırkateyni’de sergide yerini alıyor. Ertuğrul Fırkateyni’nin 14 Temmuz 1889 tarihinde İstanbul’dan hareket ederek Marmaris’e ulaştığı ve burada 2 gün konakladığı ve ardından Süveyş Kanalı’na doğru hareket ettiği belirtildi.

NUSRAT Ve Marmaris

Birinci dünya savaşı esnasında bir Alman deniz altısı ikmal yapmak amacı ile Marmaris Limanı’na gelir. Akdeniz’de görev yapan Fransız donanmasına ait savaş gemisi Alman gemilerinin Marmaris‘e girişlerini önlemek maksadı ile koyun çıkışını 26 mayın ile kapatır. Bu mayınlar daha sonara uzmanlar ve Marmarisli dalgıçların yardımı ile denizden çıkartılır. Mayınlar LÖK adı verilen develere yüklenerek ilk gün Beldibi sonraki gün Taşhan mola verilerek Gökova’ya ulaştırılır. Buradan arabalarla Aydın’a ulaştırılır. Aydın’dan tren ile İstanbul’a ulaştırılır. 17 Mart 1915 gecesi NUSRAT mayın gemisinin Erenköy koyuna kıyıya paralel olarak döktüğü 26 mayın Marmaris ten gönderilen envanterdeki son mayınlar. 18 Mart sabahı bu mayınlarla BOUVET, HMS İnflexıble, Ocean, Galve, Suffren’i saf dışı bıraktı.

Teknelerle Marmaris 3

 

-->