Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Su”yu Kavramlaştırarak İrdeleyen S.Bener’in Ebru Sanatından Esin Aldığı “Yüzeyin Ötesinde: Su” Başlıklı Sergisi, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde Açıldı.

15496“Su”yu Kavramlaştırarak İrdeleyen S.Bener’in Ebru Sanatından Esin Aldığı “Yüzeyin Ötesinde: Su” Başlıklı Sergisi, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde Açıldı.

Silvia Bener’in Türkiye’de ilk kişisel sergisi olan ‘Yüzeyin Ötesinde: Su’ KTSM’de kapılarını açtı.

Varoluşun kendini görünür kıldığı ve her şeyin özü olan “su”yu bir kavram olarak ele alarak irdeleyen Bener, 10 yılı aşkın bir sürece yayılan çalışmalarından bir seçkiyi sanat izleyicilerinin ilgisine sunuyor. Serginin küratörlüğünü Rana Kelleci üstleniyor.

Dünyanın sanat ve tasarımla daha iyi bir yer olacağının altını çizen Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), Kale Grubu tarafından başlatılan ‘İyi Bak Dünyana’ hareketi kapsamında, sürdürülebilirliği yapıtlarında merkeze koyan sanatçılara ev sahipliği yapmayı sürdürüyor.

Üretimlerinde, ebru sanatının geleneksel biçimlerinde esinlenen, ancak bir yandan da bu geleneksel anlayıştan çeşitli biçimlerde farklılaşan Bener, su üzerine boyalarla çalıştığı bir teknik uyguladığı yapıtlarını içsel bir yolculuğun aracı olarak yorumluyor. Çalışmalarında suyu, evrenin gizlerini saklayan, varoluşun yüzeyinde biçim bulduğu zengin bir tefekkür ve deney alanı olarak ele alan Silvia Bener’in yapıtları, suyun yüzeyinden öteye yönelttiği bakışla kişinin evrende tuttuğu konuma ilişkin sorulara kapı aralıyor.

Kendisinin ‘Aqua Materia Sanat’ olarak adlandırdığı teknikte sanatçı, geleneksel ebru sanatında kullanılan teknelerden daha büyük boyutlu, bedensel hareketlere olanak sağlayan teknelerde çalışıyor. Bu kapsamda, boyalarını ve malzemelerini farklı yoğunlukta kullanan sanatçı, önceden belirlenmiş bir biçim oluşturmak yerine sanatçı olarak iradesini geri çekerek o anı oluşturan tüm koşulların su üzerinde biçim almasına izin veriyor.

@KTSM_org

.

@KTSM_org

Sergi, KTSM’nin giriş kat galeri alanı ve asma katını merkez alarak binaya yayılıyor. Sanatçının suyun buz halindeki altıgen atom strüktürünü baz alan ve izleyicinin dikkatini evrendeki konumuna çeken ‘Heksagonal’ adlı yerleştirmesi giriş galeri katında yer alırken; asma kattaki ‘Tözün Akışı’ adlı video-yerleştirme ve farklı mecralarda üretilmiş eserlerin yanı sıra, Bener’in su üzerine yıllara yayılan araştırma sürecinden fotoğraflar, eskizler, not defterleri ve doğal nesneler sanatçının zihin dünyasına bir bakış sunuyor.

“Yüzeyin Ötesinde: Su” başlıklı kişisel sergisi, Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nde (KTSM) 30 Haziran 2022 tarihine kadar Pazar – Pazartesi ve resmi tatil günleri dışında her gün ziyaret edebilecek.

(Kaynak: aa.com.tr, kaletasarimsanatmerkezi.org)

-->