Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Oşinografi Tutkunu Arkadaşlar – 1. Albert ve Portekiz 1873-1920” Başlıklı Sergi, Portekiz Deniz Müzesi’nde Açıldı.

16450“Oşinografi Tutkunu Arkadaşlar – 1. Albert ve Portekiz 1873-1920” Başlıklı Sergi, Portekiz Deniz Müzesi’nde Açıldı.

Dönemin oşinografiye tutku duyan iki egemeni Monako Prensi 1. Albert’in ve Portekiz Kralı Dom Karlos’un dostluğunun anısına bir saygı niteliğindeki “Oşinografi Tutkunu Arkadaşlar – 1. Albert ve Portekiz 1873-1920” başlıklı sergi, Portekiz Deniz Müzesi’nde düzenleniyor.

Sergi, 1. Albert’in, Portekiz egemenliğindeki Madeira Adası, Azor Adaları ve Lizbon çevresinde gerçekleştirdiği yolculuklara ilişkin görsellere ve belgelere yer veriyor.

Portekiz ve Monako arasında çok sayıda ilişki bulunmakla beraber, Monako prensi I. Albert’in özellikle Azor Adalarında gerçekleştirdiği oşinografik amaçlı gezi, Portekiz’le arasında olan var olan bağı, denize duyulan su götürmez tutku bağlamında daha da perçinlemişti.

Oşinografiye ilişkin bu ilgi, o dönemin Portekiz Kralı olan I. Karlos tarafından da benzer biçimde paylaşılmaktaydı. Hatta kralın bu konudaki yüksek ilgisi nedeniyle, Portekiz’in ana kara kıyısı boyunca oşinografik keşifler gerçekleştirilmişti. Okyanusların sağlayacağı olanakları yüz yıl daha önce fark eden bu her iki ad da, denizlere, denizlerin faunasına ve florası üzerine yapılan çalışmalarına öncülük yapmışlardı.

Monako Prenslik Sarayı’nın ve Monako Oşinografi Müzesi’nin arşivlerindan yararlanılarak oluşturan sergi, Portekiz Deniz Müzesi’nin I. Alberto Komitesi’yle gerçekleştirdiği işbirliği ile Monako Prensi 1. Albert’in ölüm yıl dönümünün 100. yıl anma etkinliklerinin bir parçası olarak düzenleniyor.

“Oşinografi Tutkunu Arkadaşlar – 1. Albert ve Portekiz 1873-1920” başlıklı sergi, 15 Ekim – 18 Aralık 2022 tarihleri arasında Portekiz Deniz Müzesi’nde görülebilecek.

(Kaynaklar: ccm.marinha.pt, princealbert1.mc)

-->