Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Kehinde Wiley’in Deniz Göçmenliğini ve Tarihini Yorumladığı “Aptallar Gemisi”, The Box Müzesi’nin Koleksiyonunda Yer Alıyor.

7447Kehinde Wiley’in Deniz Göçmenliğini ve Tarihini Yorumladığı “Aptallar Gemisi”, The Box Müzesi’nin Koleksiyonunda Yer Alıyor.

New York’lu sanatçı Kehindey Wiley’in Plymouth’taki “The Box” Müzesi’nin koleksiyonuna 2018 yılında katılan “Aptallar Gemisi” (Ship of Fools) adlı yerleştirmesi, Plymouth kent tarihi ile özdeşleşen göç olgusunu ele alıyor.

Kehinde Wiley,  ABD eski başkanı Barack Obama‘nın ve Wangechi Mutu ve Lynette Yiadom-Boakye‘nin portrelerinin de içinde olduğu yapıtları tanınan bir ressam. Bezemeci bir anlayışla resim yapan Nijerya kökenli Amerikalı sanatçı portrelerinde yer verdiği, farklı kökenlerden ve sosyal konumlardan gelen insanları, tanınmış kişiler olarak betimleyerek; geleneksel güç, ayrıcalık anlayışına meydan okuyor.

2017 yılında Wiley, resimden film yapmaya doğru bir adım atan sanatçı; ilk video yerleştirmesini gerçekleştirmiştir. Narrenschiff  (Aptallar Gemisi)  adını taşıyan, üç kanallı dijital film projeksiyonu,  Alman teolog Sebastian Brant‘ın 15. Yüzyıl aynı adlı  kitabına doğrudan göndermede bulunuyor. Politikacıları, din adamlarını ve diğer tanınmış veya etkili insanları hicveden zamanında büyük bir başarı yakalayan bu kitap, denizde kaybolan aptallardan oluşan bir mürettebatın öyküsünü anlatıyordu.

Bununla birlikte “Aptallar Gemisi” kurgulanmış bir öykü değil. Orta Çağ’da Batı Avrupa nüfusunun %30’u “yabancılar” olarak yaftalanarak, sanatoryumlara gitmeye ve denize açılmaya zorlanmışlardı. Toplumsal normlara uymayanları ötekileştirme düşüncesi, Kehinde Wiley‘in yapıtları üzerinden tam da düşünmemizi istediği bir şey.

Büyük bir su kütlesi ile karşılaşıldığında, genellikle herkes bir ikilem yaşar: bu çekiciliğe  hemen kapılırız ama aynı zamanda da bu bilinmeyenden korkarız ki; bu durum,  Plymouth‘un ve bu kentin Mayflower Gemisi örneğinde olduğu üzere, varsıl deniz yolculukları tarihini bağlamında fazlasıyla karşılığını bulmaktadır.

Wiley‘in üç kanallı yerleştirmesi “Aptallar Gemisi” (Ship of Fools) yorumunda yer verdiği; denizin içindeki karaya ulaşmak için mücadele veren  bir grup siyahi adam anlatımı, hem tarihsel olarak hem de göç olgusunun çağdaş tarihinin bir metaforu olarak ele alınıyor.

Kehinde Wiley 2

Ünlü oyuncu CCH Pounder tarafından anlatımı yapılan filmde, besteci Maxim Budnick‘in bu film için özel olarak bestelediği müziğe yer veriliyor.

 

(Kaynak: theboxplymouth.com)

-->