Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Fiji: Pasifik’te Sanat ve Yaşam” Sergisi Los Angeles Sanat Müzesi’nde Açıldı.

7052“Fiji: Pasifik’te Sanat ve Yaşam” Sergisi Los Angeles Sanat Müzesi’nde Açıldı.

Fiji sanatı üzerine özel ve çeşitli kurumların koleksiyonlarından derlenerek oluşturulan Amerika’daki en geniş kapsamlı sergi, “Fiji: Pasifik’te Sanat ve Yaşam” sergisi, Los Angeles Sanat Müzesi – LACMA’da açıldı.

Fiji sanatı üzerine Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük ilk sergi olan “Fiji: Pasifik’te Sanat ve Yaşam” sergisinde yer alan 280 den fazla sanatsal nesne; uluslararası büyük koleksiyonlardan, British Museum‘dan, Cambridge Üniversitesi bünyesindeki Arkeooji ve Antropoloji Müzesi‘nden, Smithsonian Müzesi‘nden ve  özel seçkin koleksiyonlardan derlenerek hazırlandı.

Sergide, figüratif yontular, kava törensel kapları, istiridye kabuklarından ve balina dişlerinden yapılmış göğüs zırhları, ağaç kabuğunun soyulması ile elde edilen büyük ölçekli kumaşlar, küçük taşınabilir tapınaklar, silahlar ve Avrupa sanatından suluboyalar ve yağlıboya yapıtlar; ayrıca LACMA’nın Blackburn Koleksiyonu’ndan tarihi fotoğraflar ve Fiji’de geleneksel gereçler ve üretim yöntemleri ile yapılmış olan drua olarak adlandırılan çift gövdeli bir de yelkenli kano bulunuyor.

Fiji 2

Constance Gordon Cumming – Fiji Ovalauka Adasındaki Levuka

Fiji 3

Navua Irmağından Görünüm

15 Aralık 2019 tarihinde açılan “Fiji: Pasifik’te Sanat ve Yaşam” başlıklı sergi, 19 Temmuz 2019 tarihine kadar açık kalacak.

 

(Kaynak: lacma.org, görsel: antiquesandthearts.com)

 

-->