Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Deniz Rotalarını Ve Sanat Alanındaki Yansımalarını Ortaya Koyan “Hors Pistes: Deniz Geçişleri” Pompidou Müzesi Malaga’da

8332Deniz Rotalarını Ve Sanat Alanındaki Yansımalarını Ortaya Koyan “Hors Pistes: Deniz Geçişleri” Pompidou Müzesi Malaga’da

Hors Pistes‘in ikinci bölümü, “Deniz Geçişleri” başlığı altında düzenleniyor. Paris‘teki ve Malaga‘daki Pompidou Müzesi‘nden oluşturulan çalışma takımlarının işbirliğiyle hazırlanan sergi, denizlerdeki rotaları ve sanat alanındaki yansımalarını ortaya koyuyor.

“Deniz Geçişleri” daha önce 26 Ocak – 12 Şubat 2017 tarihleri arasında  Paris Pompidou Müzesi  sanat izleyicilerinin karşısına çıkmıştı.

Akdeniz‘i 21. yüzyılın en tehlikeli rotası durumuna getiren ve insani dram öykülerine yol açan göç hareketlerinden, bilgisayar verilerini gözden uzak biçimde denizaltından aktaran kablolara ya da deniz üzerindeki kitlesel ölçekteki turizm amaçlı dolaşıma ve konteynerlerin taşındığı denizaşırı tecimsel etkinliklere kadar çağdaş uygarlığın ürettiği tüm bu yolculuk biçimleri; politik, ekonomik, yasal ve insani sorunların, gerginliklerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

 

Mitlerin, maceraların, fetihlerin, arayışların, keşiflerin ve özgürlüklerin taşıyıcıları olan deniz yolculuklarında bir felsefi, kurgusal ve şiirsel boyut, değişmez bir biçimde varlığını sürdürmekte; korsanlar, denizciler ve balıkçılar olağanüstü niteliklere sahip kişilere dönüşmektedirler.

Hors Pistes, gerçekleştirilen montajlar ve düzenlenen performanslar aracılığıyla, gerçekliği bünyesinde barındıran ve farklı biçimler alan bu deniz yolculuklarının bir ses veriyor.

“Hors Pistes: Deniz Geçişleri” sergisi, 23 Mart – 23 Nisan 2017 tarihleri arasında Malaga Pompidou Müzesi’nde olacak.

 

(Kaynaklar: laventanadelarte.es, centrepompidou-malaga.eu)

 

-->