Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Christo ve Jeanne Claude’un Projelerini Betimleyen Çizimlere Yer Veren “Desenler: Maria Bechily ve Scott Hodes Koleksiyonu’ndan Bağışlar” Adlı Sergi Perez Sanat Müzesi’nde Açılıyor.

15522Christo ve Jeanne Claude’un Projelerini Betimleyen Çizimlere Yer Veren “Desenler: Maria Bechily ve Scott Hodes Koleksiyonu’ndan Bağışlar” Adlı Sergi Perez Sanat Müzesi’nde Açılıyor.

Maria Bechily ve Scott Hodes Koleksiyonu’ndan Perez Sanat Müzesi Miami’ye bağışlanan desenlerin yer aldığı sergi, Christo’nun ve Jeanne Claude’un sanat yaşamları süresince projelerini betimledikleri çizimlerden örnekler içeriyor.

Koleksiyon parçaları arasında ikilinin; Avustralya-Küçük Körfez’deki “Paketlenmiş Kıyı” ve İtalya’daki Iseo Gölü’nde “Yüzen İskeleler” başlıklı gerçekleştirmeyi planladıkları projelerine ilişkin desenler de yer alıyor.

Christo (Christo Vladmirov Javacheff) ve eşi -aynı zamanda yapıtlarını birlikte gerçekleştirdiği- Jeanne-Claude, 20. yüzyıl ortalarından itibaren sanat tarihi üzerinde çok önemli etkilerde bulundular. İkili; büyük ölçekli, kısa süreli ve yeri özel olarak seçilerek belirlenmiş arasında açık alanların da yer aldığı kamusal mekanlarda dünyada ses getiren sanat projeleri gerçekleştirdiler.

60 yıla yayılan bu sanat kariyeriyle ortaya koydukları bu üretimler, sanatın tanımını, resim ve yontu sanatının ötesine geçmesine katkı sağladılar ve var olan sanatsal anlatım olanaklarının yerine toplumun tüm kesimlerinden geniş kitlelerle kamusal mekanda doğrudan iletişime geçebilme olanağına sahip tam anlamıyla demokratik sanat biçimi kurguladılar.

Yüzen İskeleler (İseo Gölü-İtalya için Proje) – 2014

pamm.org

Paketlenmiş Kıyılar (Avustralya-Küçük Körfez için Proje) – 1969

pamm.org

Christo ve Jeanne-Claude, sanat kariyerleri süresince; hükümetlerden, kuruluşlardan, bireysel hamilerden ve vakıflardan gelen her türlü maddi destek önerisini geri çevirdiler. Bunun yerine, büyük boyutlu projelerini yaşama geçirebilmek için gerek duydukları fonu, bu sergide görülen çizimleri ve benzerlerinin satışını doğrudan kendileri gerçekleştirerek, sağlama yolunu seçtiler. Bu çizimler, sanatçıların projelerini belgelendiği gibi aynı zamanda sanat üretimi için geleneksel fonlama yapısına yönelik farklı bir seçeneği de gündeme getiriyor.

Küratörlüğünü María Elena Ortiz’in gerçekleştireceği sergi, Christo’nun eski arkadaşları olan Maria Bechily’nin ve Scott Hodes’un PAMM’a hediye ettikleri görkemli yapıtları izleyicilerin karşısına çıkarırken, Christo’nun, üretimlerinin dönüm noktasını oluşturan çizim pratiklerinin iyi örnekleri olarak değerlendiriliyor. Çizimler, toplu olarak, Christo ve Jeanne-Claude’un çalışmalarının bütününü, 1960’lardan 2000’lerin başlarına kadar olan süreç içindeki ana projelerini içerecek biçimde, geniş bir bakışla örnekliyor.

19 Ağustos 2022 tarihinde Perez Sanat Müzesi Miami’de açılacak olan “Desenler: Maria Bechily ve Scott Hodes Koleksiyonu’ndan Bağışlar” başlıklı sergi, 11 Haziran 2023 tarihine kadar görülebilecek.

(Kaynak: pamm.org)

-->