Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Christo, Serpentine Gölü Üzerinde Yüzer Bir Mastaba Heykeli Yapacak

4960Christo, Serpentine Gölü Üzerinde Yüzer Bir Mastaba Heykeli Yapacak

New York’lu kavramsal sanatçı Christo, Hyde Park için bir mastaba heykeli yapacak. 7,506 plastik varilden oluşacak heykel, yaz mevsimi boyuca Serpentine gölü üzerinde yüzecek.

Mastaba, hemen yakında bulunan Serpentine Galerisi’nde 09 Haziran- 09 Eylül 2018 tarihleri arasında açılacak olan Christo ve ortağı Jean-Claude’ın 50 yılı içeren heykel, desen ve fotoğraflarını içeren serginin bir parçası olacak. İngiltere’de ilk defa gerçekleştireceği büyük ölçekli ve geçici bu heykel, uzun yıllara yayılan tüm eser planlama çalışmaları arasında, tamamen Christo tarafından karşılanan bir iş olacak.

2005 yılından itibaren ilk açık alan çalışması olan Christo’nun İtalya’nın İseo gölü üzerinde yüzen iskelesi 2016 yılında dünyada en çok ziyaret edilen sanat çalışmasıydı. Christo, ada ve sahili birbirine bağlayan üç kilometre uzunluğunda kumaşla kaplı iskele kurmuş ve halkı bu yapıyı üzerinde yürüyerek deneyimlemeye davet etmişti. 16 gün içinde 1 milyondan fazla insan bu yerine-özgü yerleştirmeyi ziyaret etmişti.

Geçen yıl Arkansas nehrinin 42 milini 14 gün boyunca gümüş kumaşla kaplamayı düşündüğü 20 yıllık planlama geçmişi olan projesine, Donald Trump yönetimine karşı olan olumsuz düşünceleri nedeniyle son vermişti.

(Kaynak: theartnewspaper.com)

 

-->