Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Avustralyalı Kadın Yelkenci Kay Cottee’nin 80’lerde Dünya Seyahatini Gerçekleştirdiği “Blackmores First Lady” ANMM’da Sergileniyor

8897Avustralyalı Kadın Yelkenci Kay Cottee’nin 80’lerde Dünya Seyahatini Gerçekleştirdiği “Blackmores First Lady” ANMM’da Sergileniyor

Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’nde sergilenen Blackmores First Lady adlı tekne Avustralya’lı kadın yelkenci Kay Cottee’nin 80’lı yıllarda dünya seyahatini gerçekleştiren ilk kadın olma düşüyle çıktığı yolculuğun öyküsünü anlatıyor.

Dünyayı yelkenli teknesiyle gezen ilk kadın olma düşü ile Sidney Limanından denize açılan Kay Cottee, 11.2 metrelik yelkenli teknesi Blackmores First Lady ile duraksamaksızın ve dışarıdan her hangi bir destek almadan 189 gün boyunca seyir gerçekleştirdi. 05 Haziran 1988 tarihinde bu büyük geziden döndüğünde; dünyanın her iki yarım küresini ve en güneydeki beş burunu kapsayan turu durmaksızın ve destek almaksızın başarı ile tamamlayan ve bunu en hızlı yapan ilk kadın unvanını elde etti.

Blackmores First Lady‘nin güvertesinde çekilen olağanüstü anların kaydedildiği videolar ve sergideki multimedya programları Kay‘ın dünya gezisini keşfetmeye olanak sağladığı gibi; aynı zamanda sergide yer alan teknenin altı ay boyunca Kay için bir ev görevi gören iç oylumuna adım atmak, bu dünya gezisinin zorluklarını düşlemek; izleyiciler açısından bir deneyim…

Blackmores First Lady Jack Earl 1988.

1.

Avustralya Ulusal Deniz Müzesi koleksiyonunda bulunan Ressam Jack Earl‘ün 1988 tarihli tablosu: “Horn burnunu çevreleyen sularda kayarak ilerleyen Blackmores First Lady”

Sergi, aynı zamanda 1980’li yıllarda tek başına seyir gerçekleştiren yelkencilerin karşılaştıkları seyir ve navigasyon zorluklarını gösteriyor.

Sergide yer alan bir diğer ilginç nesne ise; Kay‘ın yanında götürdüğü Ted adını verdiği oyuncak ayısı. Ted‘in varlığı  ve onunla kurduğu iletişim, bu yolculuk sırasında Kay‘ın tinsel olarak derin bir yalnızlık duygusu yaşamasına engel olmuş.

Blackmores First Lady, 31 Ocak 2021 tarihine kadar Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.

 

(Kaynak: sea.museum)

 

-->