Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Antalya Büyükşehir Belediyesi, Deniz Biyoloji Müzesi’ndeki Sergilenme Özelliğini Yitiren Deniz Canlılarının Yenilenmesi İçin Akdeniz Üniversitesi’yle Ortak Çalışma Başlattı.

17776Antalya Büyükşehir Belediyesi, Deniz Biyoloji Müzesi’ndeki Sergilenme Özelliğini Yitiren Deniz Canlılarının Yenilenmesi İçin Akdeniz Üniversitesi’yle Ortak Çalışma Başlattı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Deniz Biyoloji Müzesi, envanterinde bulunan deniz canlıları arasında sergilenme özelliğini kaybeden ve rengini yitirmiş balık türlerinin yenilenmesi için Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’yle ortak çalışmalara başladı.

Deniz canlılarına ait yüzlerce örneği barındıran Antalya Kaleiçi Yat Limanı’nda konumlu müze, su altının şaşırtıcı çeşitliliğine ve görkemli dünyasına ilişkin benzersiz bilgileri ziyaretçilerle paylaşıyor.

Müzede tümü Türkiye’yi çevreleyen denizlerinde yaşayan 19 köpekbalığı türü, ayrıca; kemikli balık, süngerler, mercanlar, karides, istakoz ve yengeçler, kabuklular, ahtapot, kalamar ve sübyeler, denizyıldızları ve denizkestaneleri olmak üzere toplamda yaklaşık olarak 500 tür deniz canlısı sergileniyor.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi işbirliğiyle yürütülecek proje deniz canlılarının kurutulmuş, fiksatif çözeltiler içinde bozulmadan saklanmış örneklerinin yenilenmesini amaçlıyor.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Mehmet Gökoğlu, “Müzede bulunan balıkların yıllar içinde rengini kaybetmesi sonucunda sergilenme özelliğini kaybetmiş. Bu kapsamda üniversite olarak biz de türlerin değişim için Antalya Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışma yapacağız.  Nesli tükenme tehlikesinde olan ve yasak türler haricinde, özellikle köpekbalığı ve vatoz gibi kıkırdaklı balıklar haricindeki türler yenilenecek. Bu değişim sırasında nesli azalmakta olan hiçbir kıkırdaklı balığı yakalayıp müzeye getirmeyeceğiz. Gerçekleştirilecek çalışma ile müze, balık türleri açısından zenginleştirilmiş olacak. Vatandaşlar da merak ettikleri balıkları yakından inceleyebilecek” ifadelerini kullandı.

(Kaynaklar: ufukgazetesi.net, antalya.tc, aa.com.tr)

-->