Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Anselm Kiefer’in “Velimir Khlebnikov: Ulusların Kaderi: Savaşın Yeni Kuramı” Adlı Yerleştirmesi, Kraliyet Sanat Akademisi’nde

6933Anselm Kiefer’in “Velimir Khlebnikov: Ulusların Kaderi: Savaşın Yeni Kuramı” Adlı Yerleştirmesi, Kraliyet Sanat Akademisi’nde

Anselm Kiefer’in Kraliyet Sanat Akademisi’nde açılan sergisinde “Velimir Khlebnikov: Ulusların Kaderi: Savaşın Yeni Kuramı” adlı  yerleştirme, deniz savaşlarına gönderme yapıyor.

Daha önce Aniş Kapur (Anish Kapoor) ve David Hockney olmak üzere önemli sanatçıları ana galeri mekanlarında ağırlayan Kraliyet Sanat Akademisi bu yıl, Guardian gazetesinin “Bu aralık ayında İngiltere’deki en dikkat çekici sanat etkinliği” olarak tanımladığı Anselm Kiefer’i konuk ediyor.

Alman sanatçının 40 yıllık bir sanat kariyeri sürecine yayılan işlerinin yer alacağı bu sergi, aynı zamanda yalnızca Kraliyet Sanat Akademisi mekanlarına göre oluşturulmuş yeni çalışmalarını da içeren; sanatçının İngiltere’de bugüne kadar düzenlenen en önemli sergisi.

Kiefer‘in sergideki çalışmalarını, yontular, yağlıboya yapıtlar ve dev ölçülerdeki yerleştirmeler oluşturuyor. Ele aldığı sorunlara uzlaşma kaygısı gütmeyen sanatçı,  tarih, mitoloji, edebiyat, felsefe ve bilim gibi alanlarından yararlanarak insanın yaşam deneyimlerine odaklanıyor.

Kiefer, yapıtlarında çoğunlukla geçmişin ilgi çekici şair, filozof gibi kişilerine odaklanıyor. Sanatçının, Annenberg avlusunda yer alan “Velimir Khlebnikov: Ulusların Kaderi: Savaşın Yeni Kuramı” adlı  yerleştirmesi, Rus fütürist, avangard yazar, kuramcı ve absurdist Velimir Khlebnikov üzerine sürdürmekte olduğu çok sayıdaki çalışmalarından biri.

Khlebnikov, uzun yıllara yayılan çalışmalarının ardından, büyük deniz savaşlarının 317 yılda bir; ya da katlarında, gerçekleştiği yargısına varmış. Kiefer, hem gülünç hem kahramanca bulduğu bu mücadeleyi hem anıtsal bir işle yorumluyor.

Yapıt, toplamda 17 metre uzunluğundaki iki büyük vitrini içeren; Turner ve Caspar David Friedrich gibi romantik dönemin zirvesi olan sanatçıların çalışmalarını anımsatıyor. Üç boyutlu bu sualtı manzarasını çevreleyen saydam ve yansıtıcı özelliği  olan çerçeveli vitrin, bir dram duygusu oluşturmak amacıyla yapıtı farklı yerlerden inceleyen ziyaretçilerin birbirlerini ve kendilerini görerek katılabilecekleri etkileşimli bir çalışma oluşturuyor.

Sergi, 27 Eylül – 14 Aralık 2014 tarihleri arasında Kraliyet Sanat Akademisi‘nde

 

(Kaynak: royalacademy.org.uk)

 

-->