Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Van Velde’ler: Greenwich, Sanat ve Deniz” Başlıklı Sergi, Britanya Deniz Sanatına Yön Veren İki Flemenk Ressamı Konu Alıyor.

18314“Van Velde’ler: Greenwich, Sanat ve Deniz” Başlıklı Sergi, Britanya Deniz Sanatına Yön Veren İki Flemenk Ressamı Konu Alıyor.

“Van Velde’ler: Greenwich, Sanat ve Deniz” başlıklı sergi, baba-oğul iki ressam “Van Velde”lerin, Kral II. Charles’ın daveti üzerine 350 yıl önce geldikleri Greenwich’te yerleştikleri ve çalışmalarını gerçekleştirdikleri “Kraliçe’nin Evi”nde açıldı.

Sergi, yapıtlarında deniz savaşlarını ve donanma gemilerini betimleyen 17.yy’ın önde gelen iki sanatçının Britanya deniz sanatını nasıl etkilediğini ve yön verdiğini ortaya koyuyor.

1672-73 yılları arasında döneminin tanınmış iki flemenk ressamı Kral II. Charles’ın daveti üzerine bulunduğu, Londra’ya ayak basmışlardı.

Bu iki ressamdan yaşlı Willem van de Velde, deniz yaşamına ve gemilere ilişkin son derece gerçekçi çizimleri ile adını duyurmuştu. Sanatçının en dikkat çekici yanı ise; deniz savaşlarının gerçekleşmekte olduğu yerlere bizzat giderek, gemilerin birbirileriyle savaş tutuştuğu böyle bir ortamı yanında taşımakta olduğu çizim gereçleriyle betimlemekteydi. Daha genç olan diğer sanatçı ise, Willem van de Velde’nin oğluydu. Kendisi de yine döneminin tanınmış ressamları arasında yer almakla birlikte daha çok sakin deniz kıyısı görünümlerinden, şiddetli fırtınalara dek, okyanusa ilişkin farklı durumları tuvaline taşımaktaydı.

II. Charles tarafından her iki sanatçıya da, çalışmalarını gerçekleştirebilmeleri için Greenwich’te bulunan Kraliçe’nin Evi’ndeki bir işliği (atölyeyi) kullanımlarına verilmişti. Baba-oğul iki sanatçı, işte burada, yirmi yıl boyunca kendilerine kraliyet tarafından sipariş edilen, olağanüstü tablolar çizip ve halı dokumalarını gerçekleştirirken, bir yandan da sayısı yüzü geçen, son derece ayrıntılı eskizler, çizimler ve tasarımlar ortaya koydular.

İki sanatçının İngiltere’ye gelişlerinin üstünden geçen 350 yılın ardından, Kraliçe’nin Evi, Britanya resim sanatına damga vuran bu ünlü eski konuklarını, Van de Velde’leri, çatısı altında kapsamlı bir sergiyle bir kere daha, ağırlıyor.

Sergide, 1672 yılının Mayıs ayında Suffolk açıklarında Flemenk donanması ile birleşik İngiliz ve Fransız Donanmaları arasında gerçekleşen deniz savaşının betimlendiği ünlü “Solebay Halısı”, “Thames Haliçindeki Kraliyet Filosuna Ziyaret” adlı ünlü tablo ve yüzlerce eskiz çalışmasını içeriyor. Çizimlere buradan ulaşabilirsiniz.

Bu göçmen sanatçıların yolculuğunun izini süren sergi, bir yandan da de Velde’lerin Britanya deniz sanatını nasıl etkilediklerini ve yön verdiklerini de ortaya koyuyor.

“Solebay Halısı”

rmg.co.uk

“Thames Haliçindeki Kraliyet Filosuna Ziyaret”

rmg.co.uk

“Lowestoft Deniz Savaşı” – 1674

rmg.co.uk

Kısaca “Van de Velde”ler

Van de Velde’ler 17. yy Avrupası’nda en çok rağbet gören deniz ressamları arasında yer almaktaydı. Ünlü Flemen ressam Rembrandt’ın çağdaşları olan iki sanatçı, Monarşi restorasyonunu izleyen dönemde İngiltere’ye sanat çalışmalarını gerçekleştirmeleri ve yaşamlarını bir süre burada sürdürmeleri için davet edilmişlerdi. De Velde’lere, deniz savaşlarını konu alan çizimler ve tablolar yapmaları için Greenwich’teki Kraliçe’nin Evi’nde bir işlik verildi ve her birine yıllık 100’er paundluk maaş bağlandı.

İki sanatçının ortaya koydukları yapıtlarla İngiliz sanatına yaptıkları katkılar, zamanının savaş ve siyasetinin çok daha ötesine uzanmaktaydı. Van de Velde’ler, günümüzde İngiliz deniz sanatının kurucuları olarak kabul edilmektedirler. İkili, başta ünlü ressam J.M.W. Turner olmak üzere çok sayıda sanatçı kuşağının esin aldığı ressamlar olarak tarihte kendilerine yer bulmuşlardır.

Ulusal Deniz müzesi, yaklaşık olarak 1500 yapıtla dünyanın en büyük Van de Velde koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor.

“Van Velde’ler: Greenwich, Sanat ve Deniz”, 14 Haziran 2024 tarihine kadar Kraliçenin Evi’nde görülebilecek.

(Kaynak: rmg.co.uk)

-->