Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

K. Kortidis’in Yazıp Yönettiği “Bandırma Vapuru” Türk Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin Önemli Sembollerinden Birini Sahneye Taşıyor

8002K. Kortidis’in Yazıp Yönettiği “Bandırma Vapuru” Türk Ulusal Kurtuluş Mücadelesinin Önemli Sembollerinden Birini Sahneye Taşıyor

Türk ulusal mücadelesinin ve Cumhuriyet tarihinin en önemli sembollerinden biri olan “Bandırma Vapuru”, Kosta Kortidis’in yazıp yönettiği bir tiyatro oyunu olarak 20 Aralık’ta Grand Pera Emek Sahnesi’nde olacak.

Bir sembol, bir ideal ve bir başlangıç olarak yorumlanan “Bandırma Vapuru”nda gerçek ve kurgu iç içe harmanlanıyor.

Türk tiyatro ve sinema sanatçısı Kosta Kortidis’in Teatro Rudius’un 100. Yıl anısına yazıp yönettiği, “Bandırma Vapuru”nun ilk gösterimi, 30 Ekim’de Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilmişti.

Oyunda; 1919 Yılında Çanakkale Savaşlarının muzaffer komutanı Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının 1878 yılı yapımı eski Bandırma Vapuru ile zorlu deniz şartlarında çıktıkları tarihi kutlu yolculuk konu ediliyor.

Oyunun tanımı metninde oyun şu sözcüklerle anlatılıyor:

Bandırma Vapuru bir semboldür! Bir başlangıç! Bir ideal! Bandırma Vapuru; Cumhuriyet ateşinin nefesidir, özü, kıvılcımı! Bandırma Vapuru; Türkiye Cumhuriyeti’nin ta kendisidir! Yüzüncü yılını idrak ettiğimiz Milli Mücadele ateşinin başlangıç noktası olan Bandırma Vapuru ve Büyük Atatürk’ün Samsun’a çıkışını; bir teşekkür, bir minnet ve ulusumuzun tamamına bir hediye olarak sahneye taşıyor ve Cumhuriyetimizi selamlıyoruz! Yüzüncü yılın ateşinin sadece bir günde değil, ortak bir milli şuurla daimi ve kalıcı coşkusunu perçinlemek adına tüm Milli Mücadele Kahramanlarımızı selamlıyor ve onların aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz! Bandırma Vapuru ile yıllarca sürmesi gereken milli şuuru ve hatırasını daimi kılmak istiyoruz! Sadece 19 Mayıs günü değil, Samsun’a ayak basmanın sonsuz yürüyüşte daimi suretle akıllara mıh gibi kazınmasını istiyoruz! Her gün Samsun, her gün Bandırma Vapuru ve her gün Türkiye Cumhuriyeti demek istiyoruz!

Bandırma Vapuru eserimiz bir birliğin, bir bütünleşmenin ve aydınlanmanın sembolüdür! Milli şuuru, gerçek vatan sevgisini ve fedakarlığı anlatır! Ulus bilincini ilerici ve evrensel bir yaklaşımla vurgular! Bir ve bütün olmayı, birlikte hareket etmenin ulus doğurduğunu vurgular! Yerelden çıkan fikrin, ulusal düzeydeki yansımasını ve evrensel değerlere ulaşmasını anlatır! Tüm dünyaya örnek olan Türkiye Kurtuluş ve Kuruluş Destanı’nı yine onun hak ettiği ölçüde destansı bir anlatımla seyirciyle buluşturur!

Tarihimizin dönüm noktasını temel alan Bandırma Vapuru oyununda, düşle gerçek, hayal ile ideal buluşurken, seyirciyi çokça gülümsetecek ve düşündürecek noktalar dikkat çekiyor!

Çalışmaları dünya çapında kabul gören, eserleri aynı zamanda Devlet Tiyatroları repertuarında da bulunan, ülkemizin önde gelen ödüllü oyun yazarı Kosta Kortidis tarafından yazılan eser; 1919 ruhunu 2019’larda hatırlatıp süresiz bir yolculuğa emanet eder… çünkü en büyük vatanseverlik kullandığın dili ve onun imlasını iyi bilmektir! “

Gösterim Tarihleri

Oyun, 20 Aralık’ta Grand Pera Emek Sahnesi, 26 Aralık Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 8 Ocak Eskişehir Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, 9 Ocak Ankara Mevsim Tiyatro Salonu, 10 Ocak Balıkesir Avlu Kongre Merkezi, 11 Ocak İstanbul Grand Pera Emek Sahnesi , 24 Ocak’ta Kadıköy Duru Tiyatro Sahnesi’nde tiyatro severler ile buluşacak.

Oyunun Künyesi:

Yazar: Kosta Kortidis

Yönetmen: Kosta Kortidis

-Ali Karagöz

-Özdemir Çiftçioğlu

-Akın Kaplan

-Alişan Özkan

-Aslı Çelebi

-Cihat Aygen

-Emre Buldum

-Sinan Çelik

-Kosta Kortidis

-Merve Akaydın

-Okan Şevket Duman

-Özdemir Çiftçioğlu

Tür: Dram,Trajedi

Uzunluk: 2 Perde – 120 dk

 

(Kaynak: cumhuriyet.com.tr, tiyatrolar.com.tr)

-->