Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Kartal İstimbotu’nun Onarım Çalışmaları Sürüyor

4913Kartal İstimbotu’nun Onarım Çalışmaları Sürüyor

Mustafa Kemal Paşa’nın işgalcilere karşı, “Geldikleri gibi Giderler” sözünü içinde söylediği Kartal İstimbotu’nun onarım çalışmaları sürüyor. Kartal’ın, 1 Kasım 2018’den itibaren Kartal İstimbotu Anıtı olarak İstanbul’da ziyarete açılması planlanıyor.

Birinci Dünya Savaşını kaybederek orduları dağıtılan Osmanlı İmparatorluğu’nun emri ile Adana’dan İstanbul’a trenle gelen Mirliva (Tümgeneral) Mustafa Kemal, 13 Kasım 1918 günü Haydarpaşa Garı’na vardığında, kendisini bekleyen bir istimbot ile denize açılmıştı. İstimbot Haydarpaşa Gar Limanı’ndan çıktığında Mustafa Kemal, karşısında gördüğü İngiliz, Fransız, İtalyan ve Yunan gemilerinden oluşan 55 parçalık işgal donanması için dünya savaş tarihine geçen “Geldikleri gibi giderler” sözünü söylemişti.

Sonrasında Atatürk’ün bu sözü içinde söylediği, o dönem adı Enterprise olan istimbot, 1923’te Seyr-i Sefain idaresince satın alınarak Kartal adıyla hizmete devam etti.

1974’te Devlet Deniz Yolları’na geçen Kartal, İstanbul Liman İşletmesi’ne devredildi. Daha sonra bir Türk girişimci tarafından satın alınan ve 2015’e kadar gemi kurtarma ve yedekleme işlerinde kullanılan istimbot, metalurjik ömrünü tamamladığı için Tuzla’da çürümeye terk edildi.

Geçen yıl Kartal İstimbotunun çürümeye terke edildiğine ilişkin haberlerin sosyal medyada ve internet haber sitelerinde görüntülerinin yayılması kuşkusuz Türk milletinin vicdanın sızlattı.

Deniz ve tarih sevdalısı bir grup gönüllünün kurduğu “Kartal İstimbotunu Kurtarma ve Yaşatma Platformu” geminin geri dönüşüme gönderilmesi yerine; müzeye dönüştürülmesi için harekete geçti. Bu platformun amacı Kartal’ın restorasyon sonucu 19 Mayıs 2018 tarihine kadar statik bir gemiye dönüştürülüp, Deniz Kuvvetleri’ne hibe edilmesini ve İstanbul’da belirlenecek bir alanda 1 Kasım 2018’den itibaren Kartal İstimbotu Anıtı olarak sergilenmesini sağlamak amacıyla kuruldu. Bugün bu girişim sayesinde büyük bir ilerleme sağlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=NLZan6BltDc

 

(Haber Kaynakları: kaptanhaber.com, aydinlik.com.tr, denizhaber.com.tr, 4951film.com, milliyet.com.tr)

-->