Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Bulunan Girne Antik Limanı’ndaki Restorasyon Çalışmaları Sürüyor.

18151Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Bulunan Girne Antik Limanı’ndaki Restorasyon Çalışmaları Sürüyor.

KKTC’deki Girne Antik Limanı’nın eski dokusuna yeniden kavuşması için yaklaşık 50 yıldır beklenen projenin bu yıl Haziran ayının sonunda biteceği öngörülüyor. Projenin tamamlanmasının ardından antik liman, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizminin en önemli çekim yerlerinden biri olacak.

1974’ten bu yana her hangi bir çalışmanın yapılmadığı limanındaki restorasyon ve yenileme projesi, 01 Aralık 2022’de başlamıştı. Dört ana aşamadan oluşan projenin, ilk 3 aşaması karadaki, 4. aşaması da denizdeki çalışmaları kapsıyor.

aa.com.tr

Hem ek çalışmaların ortaya çıkması hem de kazılar sırasında çıkan tarihi raylar gibi etkenler nedeniyle dolayı, projenin tamamlanmasına yönelik ön görülerden farklı olarak, 2-3 haftalık bir gecikmenin oluştuğu belirtiliyor.

Projenin içinde bulunduğu aşamalar ve süreçle ilgili olarak açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, şunları söyledi. “Projenin ilk etabı, liman içindeki tarihi gümrük binasının restorasyonu, içerideki duvarların temizlenmesi ve derzleme işlemini içeriyordu. İkinci etap, zemin, su, kanalizasyon ve teknik altyapı işlerini kapsıyor ve bunu Girne Belediyesi ile yürüttük. Üçüncü etap ise binaların cephelerinin yekpare görünüme kavuşturmayı hedefliyor. Bunlar tamamlandığında Girne Antik Limanı, eski günlerine geri dönecek. İleride başlanacak projenin 4. etabı da deniz içi düzenleme ve tarihi varlıkları kazanma ile mendirek düzenlemesi var.”

2023 yılının Haziran ayının sonunda tamamlanması beklenen çalışmaların sonunda Girne Antik Limanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin turizminin en önemli çekim yerlerinden biri olacak.

(Kaynak: aa.com.tr)

-->