Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Paul Signac’ın “La Rochelle Limanı” Tablosunu Çalmakla Suçlanan V. Huzhva, Fransız Mahkemesi Tarafından Hapis Cezasına Çarptırıldı.

17645Paul Signac’ın “La Rochelle Limanı” Tablosunu Çalmakla Suçlanan V. Huzhva, Fransız Mahkemesi Tarafından Hapis Cezasına Çarptırıldı.

Ukraynalı sanat simsarı Vadym Huzhva, Fransız mahkemesinde görülen davanın sonucunda Paul Signac’ın 1.3 milyon paund değerinde değer biçilen “La Rochelle Limanı” adlı tablosunun Nancy kentindeki Güzel Sanatlar Müzesi’nden çalınmasından suçlu bulundu.

Huzhva, Signac’ın tablosunun yanında ayrıca Fransız müzelerinden ve müzayede evlerinden Eugène Boudin, Galien-Laloue, Giorgio De Chirico ve Renoir’a ait tablolarından oluşan dört adet yapıtın ve nadir bir kitabın çalınmasını eşgüdümlemesi nedeniyle suçlu bulunarak, beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Öte yandan yol açtığı maddi zarardan dolayı mahkeme tarafından yaklaşık olarak 300.000 Avro ödemesine yönelik hüküm verildi.

2018 yılında, Fransız izlenimci Paul Signac’ın 1915 tarihli “La Rochelle Limanı” (Le Port de La Rochelle) adlı tablosu, Fransa’nın Kuzey Doğusundaki Nancy kentindeki Güzel Sanatlar Müzesi’nden (Musée de Beaux-Arts) esrarengiz biçimde ortadan kaybolmuştu. Dedektifler, yaptıkları incelemelerde, şüpheli üç kişinin yağlı boya resmini, kesici bir aletle kullanarak çerçevesinden kesip çıkarttıktan sonra rulo haline getirip, müzeden güpegündüz bir zamanda çıkıp gittiklerini ortaya çıkarmışlardı.

Nancy kenti başsavcısı François Pérain, bu denli “basit bir şekilde” gerçekleşen sanat hırsızlığın herkesi büyük şaşkınlık içinde bıraktığını belirterek, soygunla ilgili olarak, “(Şüpheliler) bir başlık giyiyorlarmış, ancak soygunu gerçekleştirdikleri süre içinde yüzleri kapalı değilmiş. Ana kapıdan içeri girmişler ve yine aynı kapıdan ellerini kollarını sallayarak çıkıp, gitmişler” ifadesini kullanıyor.

Bu olayın ardından izi kaybedilen Signac’ın tablosu, bir yıl sonra Kiev’de yeniden ortaya çıkmıştı. Ukrayna polisi, bir cinayet davasıyla bağlı olarak bir şüphelinin evine düzenlediği baskında, gözaltına alınan kişi, tablonun dolapta saklı olduğu itirafında bulunarak, tabloya yönelik hırsızlığın ele başının, o dönem, Renoir’ın 2018’de Viyana’da çalınan tablosu nedeniyle Avusturya’da ceza evinde bulunan Huzhna olduğu konusunda yetkililere bilgi verir.

Bir süre sonra tutuklu kaldığı ceza evinden serbest bırakılan Huzhna hemen sonrasında Fransa’ya 2020 yılında iade edilir ve böylece ‘La Rochelle Limanı’ tablosu da ait olduğu müzeye geri döner. Öte yandan Kiev’de cezaevinde yatmakta olan Ukraynalı cinayet şüphelisi ise, ‘Signac Tablosu Davası’ndaki suç ortaklığı nedeniyle, Fransız mahkemesi tarafından gıyabında üç yıl hapis cezası alır.

Fransa’da görülen duruşmalarda suçsuzluğunu iddia eden Huzhna, Fransız savcılara kendisini itham edecekleri hiç bir kanıtları olmadığını öne sürmesine karşın; mahkeme kendisini, Fransa’daki müzayede evlerinden 2017-18 yılları arasında çalınan dört adet tablonun, ayrıca nadir bir kitabın çalınması suçu nedeniyle mahkum etti. Her ne kadar bu öykü, adaletin terazisinde sona ermiş olsa da söz konusu tablolar hala bulunabilmiş değil.

(Kaynak: theartnewspaper.com)

-->