Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Monet’nin, Zaan Irmağı Manzarasını ve Buradaki Yelkenli Tekneleri Betimlediği Tablosunu Çalmaya Çalışan Sanık, Hollanda Mahkemesi Tarafından Cezaya Çarptırıldı.

15365Monet’nin, Zaan Irmağı Manzarasını ve Buradaki Yelkenli Tekneleri Betimlediği Tablosunu Çalmaya Çalışan Sanık, Hollanda Mahkemesi Tarafından Cezaya Çarptırıldı.

İzlenimci ressam Monet’ye ait “De Voorzaan en de Westerhem” adlı tabloyu 2021 yılının Ağustos ayında Zaans Müzesi’nden çalmaya çalışan Hollanda yurttaşı sanık, dört yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Ressamın Zaan ırmağı manzarasını ve buradaki yelkenli tekneleri betimlediği yapıt, gerçekleşen hırsızlık girişimin ardından restorasyona alınmıştı. Hollanda mahkemesinden yapılan açıklamada, restorasyonun tamamlanmasının ardından tablo güvenlik nedeniyle bir süre sergilenmeyecek. 

Geçen yıl, adı açıklamayan bir kişi, Fransız İzlenimci ressam Claude Monet’nin Zaans Müzesi’nde sergilenen tablosunu çalmak için başarısız bir girişimde bulmuştu. Ağustos ayında gerçekleşen bu hırsızlık girişimi uluslararası basında olduğu kadar Türk medyasında da kendisine yer bulmuştu. 49 yaşında olduğu belirtilen hırsızın, adı belirtilmeyen bir başka kişi ile ortak çalıştığı belirtilerek, organize bir suça karışmakla da suçlanmıştı. Bu yıla da sarkan duruşmaların sonucunda, işlenen yasadışı girişim, kanıtlarla sabitleşmesinin ardından sanığa Hollanda mahkemesi tarafından kendisine dört yıl hapis cezası verildi.

Kuzey Hollanda Mahkemesi yetkililerinin açıklamasına göre, hırsızlıkla suçlanan kişi, Zaans Müzesine yürüyerek gelmiş, ardında tabloyu duvarda asılı olduğu yerden çıkararak, tablo kolunun altında olduğu halde müzeden çıkma girişiminde bulunmuştu. Öte yandan yukarıda da sözü geçen ve adı belirtilmeyen yardımcısı ise kendisini müze dışında kaçırma işlemine eşlik üzerine beklemekte olduğu kayıtlarda belirtiliyor. Öte yandan her iki kişinin de bu girişimleri sırasında silahlı oldukları da kayıtlarda yer veriliyor.

Hollanda’nın Zaandam kentinde bulunan Zaans Müzesi’nin koleksiyonunda yer alan söz konusu tablo, 2015 yılında 1.19 milyon Avroya satın alınarak müzenin envanterine katılmıştı. Monet’nin erken dönem çalışmaları içinde değerlendirilen 1871 tarihli tablo, De Voorzaan en de Westerhem adını taşıyor. Monet’nin 1871’de Zaandam’a yaptığı bir gezide eşi ve oğluyla dört ay kaldığı bir otelin iskelesinden çizdiği yapıt, Zaandam’ın güneyindeki ırmak boyunca uzanan Voorzaan’ın manzarasını betimliyor.

Her ne kadar bu tablonun, Monet’nin sanat piyasasında alıcı bulan diğer yapıtları kadar pahalı ve ünlü olmamasına karşın, mahkeme, yapıtı: “benzersiz ve bununla birlikte dünyaca tanınmış bir sanatçının yerine konulamaz bir tablosu” olarak değerlendiriyor. Mahkemeden yapılan açıklamaya göre, yaşanan bu olayın ardından, tablo, yapılan restorasyonun adından geçen sürenin sonunda bile ‘güvenlik nedeniyle’ sergilenmeyecek.

Başarısız hırsızlık girişimi sırasında bir kargaşanın meydana geldiği ve bu sırada, her ne kadar kimse zarar görmemiş olsa da, en az bir kere tabanca ile ateş edilmiş olduğu belirtiliyor. Ortaya çıkan bu kaosun ortasında, şüphelinin motosikletle kaçma girişimi esnasında, tabloyu düşürüldüğü de yine tanıkların ifadesinde yer alıyor.

Mahkeme tarafında yapılan gerekçeli kararda; güpegündüz gerçekleşen “Hırsızlığın yaz tatilinde, çok sayıda müze görevlisinin ve ziyaretçilerin müzede bulunduğu sırada pazar günü, işlenmesi nedeniyle” ve “silahla yapılan ateş etme eyleminde içinde yer aldığı hırsızlık girişiminin, çalışanların ve aralarında çocukların da yer aldığı ziyaretçileri korkuttuğu ve orada bulunanlar üzerinde olumsuz anlamda büyük bir etki yaratmış olduğu “açıklamasına verilerek bu yasadışı girişimi, “saldırgan” bir eylem olarak tanımladı.

(Kaynak: artnewspaper.com, tr.euronews.com, trthaber.com)

-->