Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

MFA Boston’da Açılan “Hokusai: Esin ve Etki” Başlıklı Sergi, Hokusai’nin “Dev Deniz Dalgası” Adlı Ünlü Yapıtının Oluşturduğu Uluslararası Etkiyi Gözler Önüne Seriyor.

18017MFA Boston’da Açılan “Hokusai: Esin ve Etki” Başlıklı Sergi, Hokusai’nin “Dev Deniz Dalgası” Adlı Ünlü Yapıtının Oluşturduğu Uluslararası Etkiyi Gözler Önüne Seriyor.

Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde açılan “Hokusai: Esin ve Etki” başlıklı sergi, Japon sanatçı Katsushika Hokusai’nin (1760–1849) yapıtlarını gözler önüne seriyor.

Serginin, en kapsamlı bölümü ise; Hokusai’nin ünlü yapıtı “Dev Deniz Dalgası”na ve bu resme gönderme yapan ya da yorumlayan farklı dönemden sanatçıların üretimlerine ayrılıyor.

Uluslararası ölçekte büyük bir tanınırlığa sahip olan çok yönlü, üretken Japon sanatçı Katsushika Hokusai’yi yeni bir yaklaşımla ele alan “Hokusai: Esin ve Etki” başlıklı sergi, sanatçının yaşamı süresince ve günümüze dek, oluşturduğu etkiyi masaya yatırıyor.

Hokusai tarafından yapılan ahşap baskılardan, resimlerinden ve resimlediği kitaplardan oluşan 100’den fazla yapıta, sanatçının öğretmenleri, öğrencileri, rakipleri ve hayranları tarafından üretilen 200’den fazla yapıt da eşlik ediyor. Böylece geniş kapsamda yan yana getirilen tüm bu sanat ürünlerini bir araya getiren sergi, Hokusai’nin zamanı ve mekanı aşan etkisinin somut bir görünümü haline geliyor. Ziyaretçiler Hokusai’nin efsanesinin izlerini; kız kardeşi Katsushika Ōi’nin, sanatçının çağdaşları olan Utagawa Hiroshige’nin ve Utagawa Kuniyoshi’nin, 19. yüzyıl Amerikan ve Avrupa ressamlarının ayrıca modern ve çağdaş sanatçıların yapıtlarında sürebiliyorlar.

Serginin en büyük bölümü, sanatçının “Kanagawa’nın Açıklarında Dalga Altında” ya da çok bilinen diğer adıyla “Dev Deniz Dalgası” (yaklaşık 1830–31) adlı yapıtına ithaf ediliyor. Kitap kapaklarından, Lego setlerine, animelerden emojilere dek hemen her yerde boy gösteren bu yapıt , aynı zamanda Hokusai’yi, tüm zamanların en ünlü ve etkili sanatçılarından biri haline de getiriyor.

Hokusai’nin bu ünlü baskı yapıtı, ya yineleme ya da doğrudan gönderme biçiminde, pek çok sanatçının üretimleriyle birlikte sergide görülebiliyor. Bu sanatçılar arasında John Cederquist “How to Wrap Five Waves” (1994–95), Roy Lichtenstein “Boğulan Kız” (1963) ve Andy Warhol “Dev Deniz Dalgası (Hokusai’den Sonra)” (1980–87) başlıklı yapıtlarıyla öne çıkıyor. Öte yandan bu ikonik yapıt, profesyonel Lego yapımcısı Jumpei Mitsui’nin tarafından kobalt mavisi ve beyaz 50.000 lego kullanılarak yapılan 400 saatlik bir çalışmanın ürünü olan 2021 tarihli yorumda da izlenebiliyor.

John Cederquist, “How to Wrap Five Waves” (1994-1995)

mfa.org

Roy Lichtenstein “Boğulan Kız” (1963)

mfa.org

Anabeth Rosen “Dalga” (2012)

mfa.org

.

Henri Gustave Jossot, “Dalga” (1894)

mfa.org

Jumpei Mitsui (2021)

thisiscolossal.com

Geniş bir yelpazede izleyicilerin dikkatine sunulan tüm bu yapıtlar, aynı zamanda Hokusai’nin ebedi ve süreğen cazibesinin daha uzunca bir süre etkisini sürdüreceğinin kanıtı olma niteliğini taşıyor.

“Hokusai: Esin ve Etki” adlı sergi, 16 Temmuz 2023 tarihine kadar Boston Güzel Sanatlar Müzesi’nde görülebilecek.

(Kaynak: thisiscolossal.com, mfa.org)

-->