Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

İspanyol Sanatçı San Miguel, “Ajo Deniz Feneri”nin Cephesini Kantabriya’nın Yerel Varsıllığını Yansıtan Öğelere Yer Vererek Yeniden Düzenledi

9104İspanyol Sanatçı San Miguel, “Ajo Deniz Feneri”nin Cephesini Kantabriya’nın Yerel Varsıllığını Yansıtan Öğelere Yer Vererek Yeniden Düzenledi

İspanyol ressam ve yontu sanatçısı Okuda San Miguel, “Ajo Deniz Feneri”nin cephesini “Sonsuz Kantabriya” adını verdiği çalışması ile yeniden düzenlendi.

Miguel, kendi üslubuna uygun olarak, geometrik anlayışla ele aldığı; yüzeylerini parçalayarak, betimlediği çeşitli türdeki hayvanlardan, kafataslarından ve dinsel ikonografiden oluşan düzenlemeyi, canlı ve çok renkli bir anlayışla görselleştirdi.

Yapıya gerçekleştirilen bu sanatsal müdahale, Santander liman işletmesinin ve Bareyo Kent Keneşinin (Konseyinin) 2020 yılının başlarında almış olduğu bir karar üzerine sanatçıya bu işin verilmesiyle başlıyor. Böylece silindirik gövdesi üzerindeki 70’ten fazla renk türü ile boyanan, Miguel‘in biçim ve desen anlayışını yansıtan 16 metre yüksekliğindeki fener bulunduğu alanda dikkat çekici, ikonik bir yapıya dönüşüyor. Miguel, deniz fenerinin yüzeyinde, kendi memleketi olan Kantabriya‘nın (Cantabria) doğal ve kültürel farklılığını yansıtıyor.

1.

2.

3.

İspanya kıyılarındaki deniz fenerleri arasında bir sanatçı tarafında cephesine müdahale edilmiş tek fener olarak ilgi çekici olmakla birlikte; bu müdahalenin yapılış biçimi. Fenerin ana işlevi olan gemilere yol göstermek ve bir deniz belgisi olmak işlevini arka plana itmeden, bu işlevi saygı ile ele alarak, gerçekleştiriliyor.

Bu konum için bu temanın seçilmesinin başlıca nedenleri; bölgenin sahip olduğu doğal varsıllığın, varolan yerel faunanın ve dokusunun tanıtılma arzusu ve dünya ile bağ kuran çağdaş Kantabriya‘nın kültürel farklılığı konusunda bilinç oluşturmak.

4.

Yapı Ağustos ayında açıldığı günden bu yana büyük bir ilgi toplayarak, bulunduğu yere daha şimdiden yüzbinlerce ilgiliyi çekti.

(Kaynak: designboom.com)