Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Hokusai’nin “Dev Dalga” Adlı Baskısı, Christie’s Müzayede Evinin Düzenlediği Açık Arttırmada 1.9 Milyon Dolara Satıldı.

10548Hokusai’nin “Dev Dalga” Adlı Baskısı, Christie’s Müzayede Evinin Düzenlediği Açık Arttırmada 1.9 Milyon Dolara Satıldı.

Christie’s müzayede evinin Kore ve Japon sanatı üzerine New York’ta Salı günü düzenlediği açık arttırmada 187 lot, toplamda 9.7 milyon dolara satıldı.

Japon sanatçı Hokusai’nin ünlü yapıtı, bu arttırmada, beklentinin üzerindeki rakamın üzerine çıkarak, 2002 yılındaki rekorunu aştı.

Katsushika Hokusai‘nin, arka planda Fuji Dağını betimlediği, Tokyo‘lu kayıkçıların dalgalar karşı mücadelesini konu alan 1831 tarihi “Kanagawa Açıklarında Büyük Dalganın Altında“, Japon sanatçının en tanınmış yapıtı ve tüm dünya tarafından bilinirliğe sahip. Hokusai’nin 1800’lü yıllarda görülmeye başlanan dalga konulu baskıları, en ünlü çalışmaları arasında yer alıyor. Bu yapıtların Avrupa sanat piyasalarına girmesi ise; 19. yüzyılların ortalarında olmuştur. Baskının üretildiği bu dönemlerde maddi sıkıntılar içinde bulunan sanatçı, artık çoktan yetmişli yaşlarına ulaşmıştı.

Yapıt, düzenlenen açık arttırmada 1.9 milyon dolara, satılarak; satış öncesi öngörülen en düşük rakam olan 150.000 doları, 10 kat aşmış oldu. Hokusai’nin yapıtı için bir önceki rekor satış rakamı 2002 yılında gerçekleşmişti. “Büyük Dalga”nın da arasında bulunduğu, Fuji Dağının görünümlerini içeren, Fransız sanat simsarı Huguette Berès’in koleksiyonun bir parçası olan kitap, Sotheby’s Paris müzayede evinde 1.47 milyon dolara satılmıştı.

Açık arttırmada Hokusai’nin başka yapıtı daha yer aldı. Sanatçının bir şelaleyi betimlediği, Mino no Kuni Yoro no taki (Mino’daki Yoro Şelalesi) satış öncesi ön görülen en düşük rakam olan, 10.000 doları aşarak 100.000 dolara alıcı buldu.

(Kaynak: artnews.com)

Another print by Hokusai, Mino no Kuni Yoro no taki (The Yoro waterfall in Mino Province), depicting a waterfall, sold for $100,000, 10 times its low estimate of $10,000.