Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

E. Cever’in “Zaman Yolcusu Vapurlar (1838 – 1922)” Sergisi Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Deniz Ticaret Tarihinde Varlık Gösteren Gemilere İlişkin Görsel Bir Arşiv Sunuyor

6600E. Cever’in “Zaman Yolcusu Vapurlar (1838 – 1922)” Sergisi Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Deniz Ticaret Tarihinde Varlık Gösteren Gemilere İlişkin Görsel Bir Arşiv Sunuyor

Rahmi M. Koç Müzesi’nde Erdem Cever’in ‘Zaman Yolcusu Vapurlar’ başlıklı resim sergisi açıldı. 

Sergide Osmanlı’dan Cumhuriyetin ilk yıllarına süregelen bir zaman dilimi içinde deniz ticaret tarihinde varlık göstermiş buharlı, yük ve yolcu vapurları, Cever’in tablolarında izleyicilerin ilgisine sunuluyor.

Zaman Yolcusu Vapurlar (2)

1.

150 yıllık uzun bir  bir dönemde içinde etkinlik gösteren vapurların betimlendiği tabloların düzenlenmesinde, vapurların Türk bandırasına geçtiği tarihin esas alındı. Erdem Cever, sergideki vapur tablolarının ilk kez sanatseverlerle buluşacağını belirterek; gemiseverlerin daha önce görmedikleri ve adını duymadıkları gemileri sergi sayesinde öğrenebileceklerini belirtiyor.

İlk gençlik yıllarından itibaren gemi görselleri toplayan Cever, geçmişten bugüne ulus olarak kültürel birikimimizi kayıt altına alma konusundaki eksikliğimizin, entellektüel dünyamızda yarattığı büyük boşluğun bilincine vararak böyle bir projeye başlamış.

Cever, koleksiyonerlik sürecini ve kendisinde Türk denizcilik tarihine görsel bir arşiv kazandırma düşüncesinin nasıl ortaya çıktığını şöyle aktarıyor:

Bunlar önceleri kartpostal, broşür ve posterdi. Bir zaman sonra aldığım tabloların konusu asıl ilgi alanım olan gemiler oldu ancak aralarında hiç Türk gemisi olmuyordu, bulamıyordum çünkü yoktu, bunun üzerine bir ressam bulup sevdiğim gemileri çizdirmek istedim. İlerleyen yıllarda fotoğrafını ve çizimini bulabildiğim yolcu taşımış Türk bandıralı gemilerin hepsini çizdirdim. Proje kendiliğinden oluştu

Zaman Yolcusu Vapurlar (3)

Sergideki yapıtların tamamının iki ayda bir değiştirileceği, Zaman Yolcusu Vapurlar (1838 – 1922) sergisi, 20 Nisan 2020’ye kadar Rahmi M. Koç Müzesi’nde görülebilecek.

(Kaynak: ntv.com.tr)

-->