Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Kuzey Kutbu İçin Ağıt”

2500“Kuzey Kutbu İçin Ağıt”

Dünyaca ünlü piyano sanatçısı Ludovico Einaudi, OSPAR toplantısına dikkat çekmek amacıyla Greenpeace ile 2016 yılında ortak bir performans gerçekleştirdi.

Greenpeace tarafından eşgüdümlenen bu müzikal eylem, 2016 yılında İspanya’nın Tenerife kentinde toplanan OSPAR Komisyonu’nun çalışmalarıyla eş zamanlı olarak gerçekleştirildi.

1972 yılında kurulan OSPAR (OS – Oslo ve PAR – Paris’te toplanan kurultaylardan dolayı; bu kentlerin adlarının kısaltmasından oluşuyor), Kuzey Doğu Atlantik’in deniz yaşamını korumak amacıyla kurulan bir oluşum ve bünyesinde 15 Avrupa Birliği üyesi ülke yer alıyor.

tenerife

Einaudi, “dünyanın en güzel sahnesi olarak adlandırdığı” Svalbard’da bulunan Wahlenbergbreen buzulu önünde kendi bestesi olan “Kuzey Kutbu İçin Ağıt”ı seslendirdi…Einaudi’nin aynı zamanda Siyah Kuğu (Black Swan) filmi ve Doctor Zhivago dizisindeki müzikleri ile tanınan bir besteci olduğunu anımsatmakta yarar var.

Avrupa’nın Atlantik Okyanusuna açılan kapısı olarak tanımlanan bölgedeki bu etkinlik, Einaudi’nin 8 milyon kişinin düşüncesini seslendirildiği bir eylem olarak; dünyadaki medya kuruluşları tarafından da yoğun bir ilgi gördü.

save-the-arctic

ludovico-einaudi-performs-in-the-arctic-ocean-greenpeace-designboom-03

https://vimeo.com/171859198

(Kaynaklar: ntv.com.tr, designboom.com, greenpeace.org)

-->