Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Oğuz Sırmalı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 40. Kuruluş Yıl Dönümü İçin Bir Beste Hazırladı.

15712Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Oğuz Sırmalı,  Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 40. Kuruluş Yıl Dönümü İçin Bir Beste Hazırladı.

Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Tenor A. Oğuz Sırmalı, Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın 40. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Deniz Bijen Rahimi ile birlikte senfoni biçimde bir beste hazırladı.

‘Mavi Vatan’ın koruyucusu Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bir övgü niteliğini taşıyan beste için çekilen videonun yönetmenliği ise Oğuzhan Ejderoğlu tarafından gerçekleştirildi.

Sırmalı, köklü geçmişiyle ve elde ettiği başarılarıyla Türk milletinin varlığından onur duyduğu Sahil Güvenlik Komutanlığına başvurarak, 40. yıl dönümünü kutlamak için özel video yapmak önerisinde bulunduğunu, büyük bir mutluluk duyularak kabul edilen bu teklifin ardından çekimlerin Antalya’da İstanbul’da gerçekleştirildiğini söyledi.

Sırmalı, “Komutanlıktaki bir personelin aldığı eğitimlere ve sonrasında nerelerde görev yaptığına yer verdik. Çok zorlu görevler var, gece yok, gündüz yok. Sürekli bu sınırları korumak zorundalar. Dolayısıyla sabit bir binaları yok. Çünkü o gemi bir karakol, geminin üstünde hayat sürüyorlar. Her an her yere gidebilirler.” diyen Sırmalı, Türk denizcilerinin zor koşullarda büyük bir özveriyle çalıştıklarına ilişkin tanıklıklarını ise şöyle aktardı: “Botlarda yer aldık, eğitim tatbikatına katıldık, onlara yetişmeye çalıştık. Onları en iyi şekilde gösterebildiğimizi düşünüyorum.” değerlendirmesini yaptı.

Klipte kullanılan müziği Bijen Rahimi ile bestelediklerini belirten Sırmalı, videonun senaryosuyla doğrudan bağa sahip olan bestenin tamamlanmasının 15 gün sürdüğünü söyledi. “Mavi Vatan”ın güvenliğini sağlayan Sahil Güvenlik Komutanlığına bir övgü niteliğini taşıyan videonun yönetmenliğini ise Oğuzhan Ejderoğlu’nun üstlendi.

Sırmalı: “Eğitim aşamasını, mezuniyet aşamasını anlatan gururlu bir müzik ve etkileyici bir final müziği olması gerekiyordu, bunları yapmaya çalıştık. Tamamen özgün bu beste, Sahil Güvenlik Komutanlığının bestesi olarak kalacak. Bütün enstrümanlar canlı kaydedildi. Epik bir müzik var, senfoni var, yaylılar, üflemeliler, aşağı yukarı 35-40 kişilik bir orkestra oldu. Müzik de bu anlamda videonun o görselliğini ve etkileyiciliğini destekleyecek şekilde yapıldı.” dedi.

Kısaca Oğuz Sırmalı

1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nı kazanan Sırmalı, 2001 yılında Kültür Bakanlığı’nın bursuyla La Scala Operası’nın akademi sınavına katılarak, finale yükseldi. 2002 yılında Kültür Bakanlığı Özel Eğitim Bursu ile İtalya/Floransa’da soprano Katleen Lafferty ile çalışmalar gerçekleştirdi. 2004-2005 sezonunda İzmir Devlet Opera ve Balesi’nde ilk defa sahne aldı ve 2007 yılında açılan sınavı kazanarak Ankara Devlet Opera ve Balesinin kadrolu sanatçısı oldu. 2004 yılında eğitimini tamamladı ve mezuniyetinin ardından şan pedagogu Prof. Daniel Ferro’dan özel burs kazanarak İtalya’daki yaz kursuna katıldı.

aa.com.tr

Bugüne kadar ‘Carmen’, ‘Uçan Hollandalı’, ‘Asabi Bir Adamın Gecesi’, ‘Ağrı Dağı Efsanesi’, ‘Özsoy’, ‘Madam Butterfly’, ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Venedik’te Bir Gece’, ‘Rita’, ‘Tannhäuser’, ‘Evlilik sözleşmesi’, ‘Idomeneo’, ‘Çingene Baron’, ‘Ali Baba & 40’, ‘Kont Dracula’, ‘Bir Tenor Aranıyor’, ‘Gangster’, ‘Damdaki Kemancı’ gibi eserlerde solist olarak rol aldı. Sanatçı kimliğinin yanında Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nde Kurumsal İletişim Basın Yayın Koordinatörlüğü görevlerini yürüten Sırmalı, Genel Koordinatör olarak görevini sürdürmekle birlikte Türk Hava Kurumu Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

(Kaynak: aa.com.tr, operabale.gov.tr)

-->