Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Deniz Yıldızları Caz Orkestrası”, 30 Ağustos Zafer Bayramında Sahnede Olacak

6070“Deniz Yıldızları Caz Orkestrası”, 30 Ağustos Zafer Bayramında Sahnede Olacak

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (DzKK) bünyesinde yer alan Deniz Yıldızları Caz Orkestrası, 30 Ağustos Zafer Bayramında caz dinleyicilerinin karşısında çıkıyor.

Orkestra üyelerinin DzKK bandolarında görevli, caz alanında eğitim almış, teknik seviyesi yüksek bando astsubayları arasından seçilen caz orkestrası, 100 yıla dayalı geleneğiyle adeta Türk cazının “amiral gemisi” olma özelliği taşıyor.

caz 2

1.

Deniz Yıldızları Orkestrası Şefi Yarbay Bülent Yüksel, Türkiye’de caz parçalarının ilk defa Deniz Kuvvetleri gemilerinde çalındığına işaret eden Yüksel, “1900’lü yıllarda Ertuğrul Gemisi’nin salon orkestrası bu anlamda Türkiye’deki caz orkestralarının öncüsü olarak kabul edilebilir.” dedi.

caz 3

2.

DzKK’nin 2009’da Türk ve dünya silahlı kuvvetlerinde bir ilke imza atarak Karamürsel’de Emekli Oramiral Metin Ataç’ın himayesinde bir caz festivali düzenlediğini vurgulayan Yüksel, DzKK’nin bünyesinde yer alan orkestraların burada seçkin yapıtların sunulduğu bir konser verdiğini anlattı.

Yüksel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Orkestra başta Deniz Kuvvetleri Komutanlığı personelinin moral ve motivasyonunu arttırmak, ülkede cazın gelişimine katkı sağlamak ve Komutanlığı çeşitli platformlarda temsil etmek maksadıyla 2008’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığında, alanında özel ihtisas sahibi bando astsubayları tarafından oluşturuldu. Cazın amiral gemisi olarak kabul edilebilecek Deniz Yıldızları Mersin Uluslararası Müzik Festivali, Ankara ve Bodrum Caz Festivali gibi önemli festivallerde DzKK’yi temsil etmekte ve yurt içi ve yurt dışındaki konserlerinde dinleyicilere cazın en seçkin yapıtlarını sunmaya özen göstermektedir.

Orkestra, 01 Eylül’de Bodrum Caz Festivali kapsamında Preveze Deniz Savaşlarının yıl dönümü dolayısıyla da 27 Eylül’de Ankara’da sahne alacak.

(Kaynaklar: aa.com.tr, trthaber.com)

 

-->